Ze Suché do Přímělkova
Putování po značených i méně známých – neznačených cestách, v blízkém okolí Jihlavy i kousek dále, kam nás přiblíží třeba autobus, turisté vítají. Všichni se na takové výpravy těší. Zvlášť, když se jedná o vycházky, které jsou připraveny jako na pokračování.

Již třetí vycházka do oblasti na jihovýchod od Jihlavy byla dalším pokračováním ze souboru vycházek, které pro turisty připravil František Smejkal. První z nich byla 6. března loňského roku z Vílance do Luk n. Jihlavou, druhá ze Stonařova do Číchova 8. května také vloni.
V sobotu 26.3. 2011 byla na pořadu třetí z těchto vycházek ze Suché do Přímělkova.
Na autobusovém nádraží se sešlo 30 turistů, připravených zdolat 17 kilometrů. Odjeli jsme do Suché a hned na zastávce nám František přiblížil plán trasy a kvízovou formou nás seznámil s dřívějšími německými názvy okolních obcí. Pak už jsme se vydali na trasu: Suchá - Sokolíčko - Brtnice - Panská Lhota - Rokštejn – Přímělkov.
Bylo pod mrakem, ale jaro se už dalo tušit na každém kroku. Na návrších foukal ještě chladný vítr, avšak cvrlikání skřivánka potěšilo a zahřálo místo sluníčka, kterému se nechtělo ze svých mlhavých duchen. Tady jsme se rozhlédli po kraji a František nám ochotně ukazoval a jmenoval obce a kopce, na které jsme se dívali. Asi po pěti kilometrech jsme dali malou pauzu. František nás dlouho odpočívat nenechal – ještě byla dlouhá cesta před námi, a tak jsme pokračovali v putování.

v Suché

kvízové otázky

k Sokolíčku

na zdraví

nad Sokolíčkem

Na okraji Brtnice jsme se dozvěděli, že první doložená písemná zmínka o Brtnici pochází z roku 1234. K významným architektonickým památkám městečka patří Brtnický zámek, přestavěný z původního gotického hradu koncem 16. století. Později byl několikrát upravován a přestavován. K zámku jsme se šli podívat a prošli jsme si zámecký park, odkud je pěkný výhled na městečko. Dolů do Brtnice jsme došli právě vpoledne a Radniční restaurace nás zlákala na lehké občerstvení. Zdrželi jsme se déle, než byl plán. Pak už jsme spěchali přes Panskou Lhotu ke zřícenině hradu Rokštejn. Procházeli jsme po úseku budoucí cyklostezky. Trasu cyklostezky položenou v krásné romantické krajině jsme ocenili hlavně my, co fandíme a věnujeme se cykloturistice. Těšíme se, až bude hotová, abychom se po ní mohli projet.

polní cestou

k Brtnici

povídání o Brtnici

kostel v Brtnici

zámecký park

Brtnice ze zámeckého parku

Rokštejn leží v říčním údolí mezi obcemi Panská Lhota a Přímělkov. Prohlédli jsme si nově opravené a stále ještě opravované kamenné zdivo zříceniny. František nás opět informoval o historii tohoto objektu. Hrad byl založen ve druhé polovině 13. století a svým složitým stavebním vývojem patří mezi důležité památky středověké architektury. V husitských válkách byl vypálen a pobořen. Z hradu se dochovala čtyřboká věž, zbytky zdí obytných budov a hradební ochoz.

hrad Rokštejn

na Rokštejně

Opustili jsme hrad Rokštejn a pokračovali nádherným údolím říčky Brtnice. Přešli jsme po dřevěném houpacím můstku, prošli jsme chatovou oblastí, až jsme došli na zastávku v Přímělkově.

po dřevěné lávce

říčka Brtnice

peřeje na Brtnici

romantické stráně

v chatařské oblasti

Někteří pokračovali ještě pěšky do Bítovčic, ostatní zůstali u hostince Nad Přejezdem, kde se dočkali otevření a ochotné obsluhy.

Pepovi to sluší

Brzy přijel vlak. V Bítovčicích přistoupila pěší skupina a do Jihlavy jsme přijeli všichni společně. Vycházka se všem moc líbila, jako všechny předchozí, které připravil pan F.Smejkal.
| Autor: Jirka | Vydáno dne 31. 03. 2011 | 3136 přečtení |
Zdroj: text:Veselá, foto:Veselá, Dörrer, Veselý |