Zahájení jarní turistické sezony v Měříně 19. března 2011
Každým rokem turisté v oblasti Vysočina zahajují jarní turistickou sezonu v jiném místě. Letos zahájení připadlo na městys Měřín. V sobotu 19. 3. 2011 se do Měřína sjelo více než 400 turistů, kteří chtěli vyjít do přírody a spolu s ostatními turisty přivítat jaro. Pořadatelé z KČT Jiskra Měřín si na této akci dali velmi záležet. Oslavují letos 40 let trvání svého klubu. My z KČT Čeřínek jsme na tuto akci vypravili autobus.

V Měříně jsme byli při vstupu na sportovní stadion srdečně a hlasitě přivítáni moderátorem, stejně jako všichni příchozí účastníci. Po přihlášení jsme obdrželi plány tras a krátce po deváté hodině nastal hlavní zahajovací ceremoniál, spojený s odemykáním jarní turistické sezony velikým putovním klíčem. Na improvizovaném pódiu promluvil k turistům místostarosta městyse Měřína Ivo Rohovský a předsedkyně oblasti M. Vincencová. Když společně symbolicky otočili klíčem a popřáli všem pěkný turistický zážitek, vyrazil veliký zástup turistů do 2 km vzdáleného Blízkova, kam vedla počáteční společná cesta pro všechny připravené trasy 12, 20 a 33 km.

přijeli jsme do Měřína

turisté se scházejí

před zahájením

slavnostní zahájení

symbolické otočení klíčem

na cestě do Blízkova

turisté v Blízkově

V Blízkově jsme se rozdělili na skupiny podle počtu kilometrů, které jsme chtěli absolvovat. Nejvíce početná skupina turistů se vydala po trase 12 km. Z Blízkova šla do Dědkova, dále polní cestou až do východního sedla pod Dědkovskou horou. Ze sedla pokračovala po zelené turistické značce na vrchol Dědkovské hory (694.m.n.m). Odtud po žluté TZ do Blízkova a zpět do Měřína. Některým turistům ale nestačila nakonec tato trasa, tak se ještě mimo pochod individuálně vydali do Netína.
Druhá část naší výpravy, která se dala na 20ti km trasu odbočila asi kilometr za Blízkovem doprava na polní cestu, vedoucí k lesu. Prošla lesem pod Černochovem a po dvou kilometrech se měla napojit na starou cestu Netín – Stránecká Zhoř. Tento manévr ale trochu nevyšel. Místní značení, které dosud bylo bez chyby, bylo nějakým řízením osudu posunuto, takže se naše skupina ocitla znovu na stejném místě, jako asi před půlhodinkou. Zasmáli jsme se tomu, a potom už raději po silnici bez dalších průtahů došli do Netína. V obci Netín jsme měli možnost navštívit celou řadu turistických zajímavostí. Prohlédli jsme si kostel Nanebevzetí Panny Marie a prošli jsme křížovou cestou k hrobce s kaplí Sedmibolestné Panny Marie. Někteří navštívili farmu rodiny Němcovy, kde ochutnali a zakoupili si mléčné výrobky, které se na farmě vyrábí. Z Netína jsme pokračovali stále po zelené, k vodárně, okolo Babiččiny studánky a došli na zasněžený vrchol Dědkovské hory. Tam byla samokontrola, údajně s razítkem. Razítko chybělo. Nenechaví lidé jsou všude. S tím asi my, obyčejní turisté, nic nenaděláme, a taky to nikdy nepochopíme. Zápis do vrcholové knihy jsme učinili za KČT Čeřínek. Chvíli jsme si na Dědkovské hoře odpočinuli a potom po žluté TZ jsme pokračovali dolů až do Blízkova, a pak do Měřína na sportovní stadion. Zde jsme byli znovu hlasitě přivítáni – tentokrát v cíli, kde na všechny pochodníky čekala výborná gulášová polévka a diplom. Po 16. hodině nás autobus odvezl zpět do Jihlavy.

cesty se dělí - trasa 12 km

okolí Dědkovské hory

turisté na Dědkovské hoře

rozcestí u křížku

pod Černochovem

Netín

křížová cesta k hrobce

hrobka s kaplí Sedmibolestné Panny Marie

na farmě

cesta na Dědkovskou horu (trasa 20 km)

Babiččina studánka

zima se nevzdává

odpočinek na vrcholu hory

blátivý sestup

v cíli gulášová polévka

Byli jsme spokojeni s organizací i s dobrým občerstvením. Počasí se celkem taky vydařilo. V předpovědi byly přeháňky, ale Hanka Kučerová nám počasí pojistila, protože nám v pátek prostřednictvím rádia Region v Písničkách na přání přála „Ráno azurové“. Azuro sice nebylo, ale nepršelo a dokonce se na nás pousmálo sluníčko.

přátelé turisté

| Autor: Jirka | Vydáno dne 25. 03. 2011 | 1870 přečtení |