Menu
  Vyhledávání
Vyhledat text

  Historie
  Novinky
07.01.2023: zimní Zblovice 14. 1. 2023
Pojedeme rychlíkem z hl.n. v 8,26 hod. do Okříšek přestup na osobní vlak z odjezdem 9,02 hod. s příjezdem do M. Budějovic v 9,37 hod. Odjezd do Jihlavy: autobusem v 16,05 hod. v Jihlavě 17,14 hod. nebo vlakem 16,23 hod. s přestupem v Okříškách, příjezd do Jihlavy 17,33 hod. Na vycházku Vás zvou V+J Veselí

01.01.2023: KČT, odbor Čeřínek Jihlava Vás srdečně zve na tradiční vycházku,
V sobotu 7. 1. 2023 se sejdeme v 10 hodin na parkovišti u hlavního nádraží ČD, Půjdeme společně do Ždírce (asi 14 km). Cíl je v kulturním domě ve Ždírci. Trasa: Henčov, kolem letiště na Rytířsko, po cyklostezce do Ždírce Ve Ždírci bude možnost občerstvení v restauraci, Odjezd ze Ždírce je možný linkovým autobusem ve 14.41 nebo v 17.02 hodin Je možné zvolit i návrat vlakem ze Ždírce pěšky asi 4 km do Dobronína: odjezd v 15.25 nebo v 17.25 hodin nebo do Stříteže: odjezd v 15.28 nebo v 17.28 hodin. Srdečně Vás zvou a nashledanou s Vámi všemi se těší Věra a Jirka Veselí a Míša Svatošová e-mail: jves31@seznam.cz, misasvatosova@seznam.cz

25.12.2022: vycházka na Silvestra a na Nový Rok
Silvestrovská vycházka do Hodic k jelenovi- 31. 12. 2022 V sobotu 31. 12. 2022 pojedeme vlakem z Jihlavy hl.n. v 8,23 hod., Ji. Město 8,31 hod. s příjezdem do Hodic 9,13 hod. Půjdeme po ZTZ na Jelení horu. Zde si popřejeme zdraví do Nového roku a vrátíme se zpět do Hodic na vlak s odjezdem v 12,54 hod. nebo 14, 54 hod. S příjezdem do Jihlavy v 13,36 hod. nebo 15,36 hod. Na Silvestrovskou vycházku vás zvou V+J Veselí Novoroční vycházka na Šacberk (Rudný) Na Nový rok se sejdeme u Jitřenky v 13,00 hod. a společně půjdeme přivítat Nový rok na Šacberk. Zde budeme moci přispět na Novoroční čtyřlístek. Na vycházku vás zvou V+J Veselí
  Kontakt
Předseda OKČT Čeřínek:

Jiří Veselý
Horní 31
586 01 Jihlava

mobil:
604 456 475
e-mail:
jves31@seznam.cz
  Odkazy jinam
Z Jihlavy kolem řeky Jihlavy do Rantířova
Finále celoevropského setkání turistů EURORANDO 2011 se uskuteční v říjnu v Granadě ve Španělsku. Organizátoři zvolili pro tuto akci motto „Voda jako základ života“. Pod tímto názvem probíhají až do října po celé Evropě turistické akce, spojené s tématem vody. Více o těchto akcích se dozvíme v březnovém časopise TURISTA.
V rámci akce pod názvem „Voda ze střechy Evropy Eurorando 2011“ připravil náš klub vycházku okolo řeky Jihlavy, spojenou s odběrem vody z řeky.

V sobotu 12. 3. 2011 se sešlo ve Starých Horách 42 turistů, nejen z našeho KČT Čeřínek, ale i ostatních klubů. Ráno slibovalo sluníčko na celý den.(Trochu mračna vnesla jedna členka do davu, že řešila interní záležitosti klubu před odchodem na vycházku). Brzy mračno přešlo a všichni se pokojně vydali přes koleje, směrem k Zaječímu skoku. První zastavení bylo v místech, kde končila kaskáda středověkých hornických rybníčků u rozpadlého bývalého statku Zadní Dvůr. Na počátku 19. století patřil statek rodině Hellerů.

sraz ve Starých Horách


o historii Zadního dvora


Švestkovou alejí a blátivou cestou jsme přešli pole a lesem jsme pokračovali k řece pod Zaječím skokem. Ve zdejším okolí pobývaly od 16. století rodiny Pitzalů, proto se tady, dnes zalesněným loukám říkalo Picalka. Kousek od břehu řeky nám kamenná deska s nápisem a letopočtem 1698 připomněla, že právě tady někde došlo k veliké tragédii, při níž v řece utonuly tři děti městského pastýře. Chvíli jsme postáli a přitom pozorovali tok řeky. Byla příhodná chvíle, abychom aspoň symbolicky odebrali vodu z řeky, a tím splnili úkol, proč jsme se dnes vydali právě kolem vody. (Symbolicky proto, že originál lahvičku na odběr vody pro akci EURORANDO jsme už nedostali).

kolem řeky Jihlavy

řeka Jihlava

u kamenné desky

pomníček utopených dětí

příprava terénu k odběru vody

odebírání vody


něco sladkého z narozenin


Od řeky jsme potom vystoupali k příkré skalní stěně nad řekou, kde se podle pověsti zřítil i s koněm zlý rytíř, který pronásledoval zajíce a zanechal na skále otisk koňské podkovy. Rytíř i kůň na místě zahynuli. Od té doby se skála nazývá Zaječí skok.

vzhůru na Zaječí skok

pověst o Zaječím skoku

otisk podkovy na skále


Ze skály je krásný pohled na okolní lesy a na louku u řeky, kde mívali tábořiště Skauti.

pohled ze Zaječího skoku


Od Zaječího skoku se celá skupina turistů vydala dolů lesem. Cesta byla místy blátivá, místy ještě pokrytá ledovými zmrazky. Každý šel pohodlným tempem, jaký mu vyhovoval. Ti uspěchaní, jeli z Rantířova prvním vlakem do Jihlavy. Všichni, kteří došli do restaurace „U Golema“ dostali Účastnický list. Většina si také objednala odznak, vydaný právě k akci EURORANDO 2011 – Voda ze střechy Evropy. Všichni, kteří odjeli dříve, o svůj účastnický list nepřijdou. Dostanou ho při nejbližší příležitosti.

cesta kolem vody

po červené TZ

u Golema v Rantířově

V Rantířově byl cíl. Zde si každý mohl zvolit zpáteční cestu podle svých představ. Někteří jeli dalším vlakem, ale většina dala přednost pěší cestě prosluněnou krajinou kolem modřínových alejí do Jihlavy.

modřínovou alejí

v dáli Šacberk


Vycházku připravili manželé Veselí.
Ti, co nejeli zpět vlakem, nachodili necelých 10 km.
| Autor: Jirka | Vydáno dne 15. 03. 2011 | 4290 přečtení |
Zdroj: text:Veselá, foto:Veselá, Dörrer, Veselý |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server