Z Jezdovic do Batelova 26.2.2011
Poslední únorovou sobotu, plnou oblačnosti a mrazu jsme odjeli vlakem do Jezdovic. Byl právě čas, kdy začínají chodit po vsích maškarní průvody, tak jsme doufali, že nějaké na svých cestách třeba potkáme.

Vycházku vedla Majka Nováková. K našim členům se přidali i bedřichovští. Bylo nás celkem 42.
Ze zastávky jsme se vypravili nejprve na obhlídku Jezdovic, které byly založeny jako hornická osada. První písemná zmínka se objevila v roce 1358. Mezi zajímavosti tu patří dva kamenné mosty, které spojují dvě části obce, rozdělené Třešťským potokem. Po jednoobloukovém mostě jsme se dostali od zastávky do vsi.
S historií obce je také úzce spjata těžba stříbra. Na památku horníků, kteří kutali v slojích Jezdovic byla nedávno odhalená dřevěná socha horníka. U ní jsme se krátce zastavili. Prošli jsme Jezdovicemi a přešli tříobloukový historický kamenný most z 19. století. Je to jeden z nejstarších na Moravě a je dlouhý 14 m a široký 5 m.

Majka nás seznamuje s programem vycházky

jednoobloukový hist. most d. 8 m, š. 4,5 m

u sochy horníka

nápis na soše

Třešťský potok

tříobloukový hist. most

cesta z Jezdovic

Ze vsi jsme pokračovali směrem na Spělov k přírodní památce Jezdovickému rašeliništi. Na ploše 1,5 ha je tady dobře zachovalý zbytek původně rozsáhlého prameništního rašeliniště.

pohled na Velký a Malý Špičák

Jezdovické rašeliniště

u rašeliniště

ke Spělovu

před Batelovem

Oblačností zastřenou krajinou jsme došli do Batelova do známé hospůdky „Na Západě“. Tam nebyli připraveni na tak velkou návštěvu. Protože byl čas oběda, tak se obsluha trochu zapotila, než nás stačila všechny obsloužit. Ale vypořádala se s tím na výbornou a jídlo bylo chutné. My jsme ještě stihli obdivovat vyzdobení interiéru v západním stylu.

Na Západě

stylová výzdoba

u indiána

Došlo také na legraci v podobě čepiček, které ušila Draha a nahradila tím masopustní maškary, které jsme chtěli potkat, ale nepotkali, protože ve Spělově mají být příští týden, a v Batelově v neděli. To jsme tedy letos netrefili. Ale i tak byla dobrá nálada.

improvizované maškary

obsluha si oddechla

zamrzlý rybník u nádraží

Batelovské nádraží

Vycházka se Majce podařila. Dozvěděli jsme se něco z historie a kilometrů jsme našlapali 13. Když jsme šli v Batelově na vlak, tak svítilo i sluníčko. Jen škoda, že nevykouklo už dřív.
| Autor: Jirka | Vydáno dne 02. 03. 2011 | 3089 přečtení |
Zdroj: text: V. Veselá, foto: V. Veselá, F. Dörrer, J. Veselý |