Vycházka z Havlíčkovy Borové do Ždírce nad Doubravou.
Nejprve vlakem z Jihlavy do Havlíčkova Brodu a potom autobusem do Havlíčkovy Borové cestovali v sobotu 12. 11. 2022 turisté na pravidelnou sobotní vycházku.

Sešlo se 24 turistů a pod vedením Petra Janouška se vydali do Ždírce nad Doubravou.
První cesta vedla k rodnému domu Karla Havlíčka Borovského. Tři turisté navštívili v rodném domě muzeum K. H. Borovského. Ostatní se vydali po ČTZ do Ranských lesů.

v H. Borové

u rodného domu K.H. Borovského

v muzeu K.H. Borovského

odcházíme z H. Borové

Procházeli jsme krajinou osvětlenou sluncem. Po cestě jsme se krátce zastavili u památníku myslivce Josefa Smejkala a potom pokračovali k Ranským jezírkům. Jezírka vznikla propadením štol po dolování železné rudy a později byla zatopena vodou. Procházeli jsme kolem jezírek a mezitím nás došli tři rychlonožky, které navštívili muzeum.

stále po červenéTZ

muzikanti v lese

památník myslivce

Podhorský rybník

svačina na Podhorské louce

Ranské jezírko

Sluncem prozářeným lesem jsme došli až na rozcestí u Ranského rybníka. Zde byla volba vydat se vpravo k rybníku Řeka a nebo vlevo do Starého Ranska. Vydali jsme se vlevo. Procházeli jsme Starým Ranskem až na hráz Pobočného rybníka. Tady nás zaujal muž, který krmil labutě. O těchto labutích se rozpovídal. Chodí je krmit pravidelně a těší se, až uvidí mladé vzlétnout.

rozcestí Ranský rybník

památný strom ve Starém Ransku

Ranskou alejí

Pobočný rybník

krmení labutí

Po několika dalších kilometrech jsme došli do Ždírce nad Doubravou. Na náměstí Petr vycházku ukončil. Někteří turisté odešli na nádraží a jiní do restaurace nebo se odměnit do cukrárny. Všichni se potom sešli na nádraží a společně odjeli do Jihlavy.

u Ždírce nad Doubravou

Petr ukončuje vycházku

v restauraci

odcházíme na nádraží

V tuto podzimní dobu bývá počasí deštivé a studené, ale na této vycházce bylo po celou dobu hezky a slunečno ke spokojenosti všech. Na vycházce turisté ušli 12 km.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 13. 11. 2022 | 127 přečtení |
Zdroj: text: J. Veselý foto: J. Veselý, J. Lavičková |