Seminář cvičitelů a vedoucích turistiky na Čeřínku
Oblastní výbor klubu KČT Vysočina uspořádal ve dnech 16. - 17. 10 2010 seminář cvičitelů a vedoucích turistiky, který se konal na velké chatě na Čeřínku. Manželé Svatošovi a Veselí byli pověřeni zajištěním turistických tras na tomto semináři. Zvolili méně známou cestu k vrcholu Mešnice, kterou před časem celou prošli, aby cvičitelské vycházky měly bezchybný průběh.

V sobotu dopoledne po ubytování a dalších organizačních povinnostech byl seminář zahájen. Jak jinak, než turistikou. Před chatou přivítal všechny Jirka Veselý za KČT Čeřínek a Iva Svobodová za oblast KČT. Míša Svatošová seznámila účastníky s trasou Přírodním parkem Čeřínek.

Trasa: Chata KČT Čeřínek - Čertův hrádek - Mešnice – Skalka – Hojkovské rašeliniště – chata KČT.Celá trasa: 17 km

ubytování účastníků

I. Svobodová vítá přítomné

před vycházkou

M. Svatošová seznamuje s trasou vycházky

V dobré náladě se početná skupina vydala na cestu. Bylo velmi zataženo, a byla otázka času, kdy začne pršet. Pláštěnky a deštníky byly v pohotovosti a k Čertovu hrádku jsme došli opravdu za deště. Hrádek nám poskytl na chvilku skromné přístřeší, kde jsme posvačili. Za slábnoucího deštíku jsme pokračovali na vrchol Mešnice k vysílači. Zájemci si ještě zašli ke kříži nadlesního Křepelky a k opuštěné hájence. Stejnou cestou se vrátili na vrchol k vysílači a pak neznačenou cestou až na ČTZ, přes Dolní Hutě a po MTZ směrem na Horní Hojkov. Po opuštění značky jsme se vydali do kopce ke Skalce a postupovali po členitém terénu Fialových skal. V přístřešku jsme si početli ve staniční knize, zastavili se u Gilbertovy skály a pokračovali k vesnici Hojkov. Přeháňky nás stíhaly po celou dobu vycházky, ale připravené turisty tento nečas nerozhodil a dobrá nálada vydržela. K Národní přírodní památce Hojkovskému rašeliništi došli všichni, i když tato zacházka z trasy nebyla povinná. V odpoledních hodinách jsme se vrátili do chaty. Po krátkém odpočinku jsme se sešli v restauraci, kde byl další bod programu semináře.

u Čertova Hrádku

na Mešnici

u kříže nadlesního Křepelky

Fialovy skály

na Skalce

čtení ze staniční knihy

Gilbertova skála

Hojkovské rašeliniště

na rašeliništi

Předsedkyně oblastního výboru Mgr. Marie Vincencová přivítala všechny přítomné, zároveň přivítala místopředsedu Ing. Jaroslava Šlechtu, který nás seznámil s problematikou chat v majetku KČT. Po diskuzi byla večeře. Po večeři pokračoval seminář přednáškou pana Jaroslava Vály na téma oblečení a výstroje pro pobyt v přírodě.
František Janeček připravil promítání prezentací, které byly sestaveny k 90. výročí KČT Čeřínek. Prezentaci uvedla Míša Svatošová . Připomněla, jaký význam prezentace má. Tím, že se hledaly historické podklady pro dokumentaci o našem prvním předsedovi Mg. Ph. Františku Srdínkovi a předložili ji k posouzení Radě pro uvádění do Síně slávy české turistiky, se rozjela další akce na vytvoření další dokumentace a podkladů, na jejichž základě by se mohl odbor KČT Čeřínek ucházet o čest být po schválení členy ústředního výboru KČT uveden do Síně slávy české turistiky.
Oblastní výbor pověřil zpracováním dokumentace manžele Svatošovy, Veselých a Krejčích. Nejvýznamnější byly podklady Ing. Krejčího, který odvedl olbřímí kus práce. Byly vytvořeny tři prezentace, které jsme měli na semináři možnost vidět. Ostatní zájemci si je mohou prohlédnout na webových stránkách našeho odboru www.kct-cerinek.cz .
Dále Míša poděkovala Ing. Míle Bradové a Františku Janečkovi za jejich účinnou pomoc a cenné rady – bez jejich přispění by podklady pro Síň slávy české turistiky vůbec nevznikly – a také, nikoliv však v poslední řadě, našemu předsedovi Jirkovi Veselému, který se od samého počátku k věci stavěl pozitivně a veškerou práci směřoval ke zdaru akce.
Popřála všem, aby si užili zdejší krásné přírody – na milovaném a hojně navštěvovaném vrchu, který tehdejší turisty okouzlil natolik, že jeho jméno dali do názvu klubu.
Promítnuta byla také prezentace KČT Vysočina, na které se mnozí účastníci semináře našli.

M. Vincencová zahajuje seminář

příspěvek J. Vály

diskuze M. Svobody

Ing. J. Šlechta a Ing. M. Bradová

Po promítání začala volná zábava. K tanci a poslechu hrál pan Zdeněk Kostka ke všeobecné spokojenosti, takže se o půlnoci nikomu nechtělo končit. Ráno nás ale čekal další program a kilometry. Trochu odpočinku a nabrání sil do druhého dne bylo zapotřebí.

k tanci hraje Z. Kostka

Na neděli byla připravena vycházka po 14ti zastaveních naučné stezky Čeřínek. Trasa dlouhá asi 10 km.
Nejprve jsme se po snídani sešli na přednášce pana Mgr. Jiřího Nováčka z odboru VHT o vysokohorské turistice. Výklad a ukázky všechny velmi zaujaly pro nevšednost tématu. Turisté, co se pohybují většinou po cestách a schůdnějších terénech, o technikách a pomůckách vysokohorských turistů mnohdy nevědí a neznají jejich použití. Proto při výkladu padlo i několik otázek.

VHT - J. Nováček

Poděkovali jsme panu Nováčkovi a vydali se na trasu, tentokrát po naučné stezce (NS) Čeřínek, která přibližuje živou i neživou přírodu.
Začíná asi půldruhého kilometru západně od Dolní Cerekve za rybníky Chudý a Menší. Naše trasa sice vedla celá po NS, ale pro nás bylo tentokrát východiště u chaty. Tak tedy:
Od chaty na Čeřínku po ŽTZ ke 13. zastavení NS Čeřínek, dále po zeleném značení NS směrem vpravo do kopce. Postupně jsme prošli všechna zastavení, včetně přírodní památky Přední skála, až jsme došli k východišti NS u rybníků u Dolní Cerekve a okruhem jsme se vrátili nahoru k ŽTZ a po ní k chatě na Čeřínku.

odchod na nedělní vycházku

vyhlídka na NS Čeřínek

na vyhlídce NS Čeřínek

Přední skála

Touto vycházkou jsme vyčerpali program semináře. Rozloučili jsme se a plni zážitků se rozjeli do svých domovů.
Semináře se zúčastnilo 59 cvičitelů, kteří během dvou dnů mimo školení našlapali 29 km.

účastníci semináře na Čeřínku 2010

| Autor: Jirka | Vydáno dne 22. 10. 2010 | 2394 přečtení |