Řeka čaruje - Vladislav
Na sobotu 19. října připravili Mirek s Martou další díl seriálu „Řeka čaruje“. 23 členná skupina turistů odjela osobním vlakem do Vladislavi. Na zastávce jsme se občerstvili jablečnými řezy a Marta nás seznámila s historií městyse Vladislav a s průběhem dnešní 11 km dlouhé trasy.

Vydali jsme se do údolí řeky Jihlavy okolo dvou skalisek, evropsky významné klihárny TANEX a samoty Prachovna. Rozpouštějící se ranní mlhy, sluníčko a podzimní barvy nám připravily pěknou podívanou. Naše fotoaparáty nezahálely ani chvíli. Na jemně utkané krajky pavučin s kapičkami rosy jsme stáli ve frontě. Pohledy na řeku Jihlavu jsme si vychutnávali až k soutoku s potokem Klíček, podle něhož jsme vystoupali úzkou lesní pěšinou nahoru. K řece jsme se vrátili asi o kilometr dál. Skály nad řekou s rezavými travami a řídkými kmeny borovic nám dovolily vyhlédnout na stříbrný oblouk hladiny v zátoce, do které jsme směřovali.

ve Vladislavi

mlha nad řekou

sluníčko již mlhu rozpustilo

splav pod Prachovnou

u soutoku Jihlavy s potokem Klíček

jedna z mnoha borovic

stříbrný oblouk hladiny v zátoce

řeka v údolí

Už po chvíli jsme si svah prohlíželi od vodní hladiny, kterou již od splavu pod Prachovnou začíná 22 km dlouhá Dalešická přehrada. Díky jejímu nízkému stavu jsme se mohli projít po jejím břehu a obdivovat zákoutí s loďkami, starou vrbu, pařez s děravým čajníkem a samozřejmě skály s barevným porostem zrcadlícím se ve vodní hladině. Ochutnali jsme zdejší sladké blumy a lahodný životabudič Františka Smejkala. Posvačili jsme, odpočinuli si a především jsme si užívali působivého místa patřícího především trampům a rybářům. Dnes byla opuštěná zátoka pouze naše. Před odchodem Marta vyhlásila tombolu. Slosovacích lístků bylo na zemi dost – každý si našel svoji dvojici a pak už z Romanovy kšiltovky vylosoval náš předseda Jirka Veselý číslo 16. Patřilo Edovi Jozífkovi, který následně obdržel výhru: miniaturní klíček, jako symbol potoka Klíček a dalších míst, kterými ještě dnes budeme procházet – Klíčovy a Přední Klíčovy. S výhercem jsme se společně vyfotografovali.

odpočinek v zátoce

zátoka přehrady

na začátku Dalešické přehrady

skalisko nad zátokou

ochutnáváme sladké blumy

jeden keř - mnoho barev

losování tomboly

Eda přebírá výhru

výhra - miniaturní klíček

Vyšli jsme zlatými lesními cestami na náhorní planinu, která se rozprostírá mezi Koněšínem, Jindřichovým dvorem a Vladislaví. Tady nás čekaly pěkné výhledy na modrozelený věnec kopců od Klučovské hory přes Třebíč k Čechtínu. Závěrečný krátký sestup vedl lesíkem k továrně TANEX a do Vladislavi.

zlatý podzim

náhorní planina

skály u Vladislavi

vracíme se do Vladislavi

Občerstvili jsme se ve stejnojmenné restauraci a v 15.09 h jsme odjeli do Jihlavy. Odpoledním sluncem zalitou řeku Jihlavu i její barevné břehy jsme si užili až do konce – z oken pohodlného osobáčku.

po 11 kilometrach jdeme na polévku

ve Vladislavi

na zastávce, než přijede vlak

| Autor: Jirka | Vydáno dne 21. 10. 2013 | 2075 přečtení |