Řeka čaruje
V sobotu 2. října 2010 odjela naše turistická skupina vlakem do Okříšek, kde nás uvítala Marta s Mirkem. Občerstvili jsme se a popřáli k narozeninám naší turistce paní „Hraběnce“.

Marta nás seznámila s dnešní trasou, kterou jsme si hned prohlédli na turistické tabulové mapě. 38 turistů potom zamířilo Partyzánskou ulicí do Petrovic a serpentina silnice nás dovedla k mostku přes řeku Jihlavu. Vyslechli jsme stručnou informaci o řece a po mírném stoupání jsme se ocitli v úhledné obci Nová Ves s překrásně barevnými zahradami.

Kudy půjdeme ?

v Okříškách

Řeka čaruje

k Nové Vsi

Polní cesta nás zavedla ke koňské ohradě, kde se lehkým cvalem proháněl hnědák a bělouš. Za okamžik stanuli ve vápencovém lomu Vápenka s jezírkem a velkou vápennou pecí. V lomu bylo příjemně, obešli jsme si jezírko obklopené bílými skalami a objevili jsme bílou kostru raka. Občerstvili jsme se v malé dřevěné restauraci a někteří z nás využili k odpočinku dřevěné lavice venkovního areálu. Společnost nám dělal temperamentní německý ovčák Oxy a restaurační sklípkan samozřejmě dobře zajištěný sklem.

Koňská ohrada

U lomu

Povídání o lomu

Jezírko v lomu

Kostra raka

Pohled z pece vápenky

Nad lomem jsme se zastavili u kamenného kruhu, kde nám Marta přečetla zbrusu novou pověst o neobvyklé události, která se tady odehrála v dávných dobách. Potom nás čekal výstup nad Čihalín. Na okraji obce jsme odbočili k Čihalínskému potoku a překrásnému rybníku, jehož břehy připomínaly zámecký park. Z mraků znovu vyhlédlo sluníčko a my jsme si spokojeně vychutnávali podzimní barevnou idylu. Ta pokračovala s údolím potoka se starými vrbami a dvěma nápaditými vodníky. Upravenou zahrádkářskou osadou jsme došli do Přibyslavic.

Kamenný kruh

Nová pověst

Nad Čihalínem

K Čihalínskému potoku

Rybník připomínající zámecký park

Vodníci

Staré vrby - malé děti

Přibyslavice

Odbočili jsme ke kostelu a hned naproti němu vystoupali k malebně položenému hřbitůvku. Cesta mezi remízky s překrásnými výhledy nás po 12 zdolaných kilometrech zavedla až do Okříšek.

Ohlédnutí

V místním hotelu, v restauraci U Mušketýrů a v cukrárně jsme s velkou chutí zakončili dnešní pestrý den.Na vlakovém nádraží jsme se rozloučili s dnešními „vůdci smečky“, pochválili jsme všechny tři děti, které s námi statečně a bez reptání šlapaly po celý den a bez zpoždění jsme odjeli do Jihlavy.

Rozloučení na nádraží

Poděkovali jsme Martě a Mirkovi za pěknou vycházku.
| Autor: Jirka | Vydáno dne 06. 10. 2010 | 2363 přečtení |
Zdroj: text: M. Drobná, foto: Veselá, Dörrer, Veselý |