Prodloužený sváteční víkend 28. - 29. 10. 2022
Okolo Brtnice
Poslední týden v říjnu byl neobvykle teplý a slunečný. Při některé z minulých vycházek jsme se domluvili, že uspořádáme jednu vycházku mimořádně v pátek 28. 10. 2022, kdy byl státní svátek Dne vzniku samostatného československého státu (1918).

Trasu okolo Brtnice jsme absolvovali už na konci loňského roku o vánočních svátcích s Teslou, kterou vedla Iva Svobodová. Tehdy nám slibovala krásné výhledy, ale ty se pro mlhu nekonaly. Tak jsme se těšili, že budou krásné výhledy na podzim, kdy bylo v posledních říjnových dnech tak krásně. V pátek jsme se probudili do mlhavého rána a urputná mlha vydržela nejen celou cestu autobusem do Brtnice, ale i celé dopoledne.
Pod vedením Jirky Veselého se vydalo 18 turistů na cestu z náměstí v Brtnici po MTZ směrem na Černé lesy. Od rozcestí se dali k místu zvaném U Svaté Trojice. Malá svačinka a pak se pokračovalo k obci Rychlov. Slibované krásné a zajímavé výhledy na cestě k Rychlovu byly opět téměř skryté v mlze. Co nebylo vidět, to si mohl každý domyslet podle své fantazie.

v Brtnici

seznámení s trasou vycházky

po modré TZ

ztrácíme se v mlze

svačina U Svaté Trojice

cesta do Rychlova

mlha před námi, mlha za námi

v Rychlově

Kolem Rychlovského rybníka a potom lipovou alejí se skupina dostala k Brtnici.

ještě rostou houby

k Rychlovskému rybníku

Rychlovský rybník

lipovou alejí k Brtnici

Kolem kostela sv. Jakuba přišli turisté do historického centra Brtnice. Tady zbývalo trochu času, tak někteří si ještě prohlédli město se starodávným mostem, a jiní navštívili restauraci nebo cukrárnu. Při prohlídce města se dokonce ukázalo vytoužené sluníčko.

kolem kostela sv. Jakuba

historický most v Brtnici

rodný dům J. Hoffmanna

Brtnice

Když nastal čas odjezdu, tak se všichni sešli na zastávce a společně odjeli autobusem do Jihlavy.

než přijede autobus

Mlhou našlapali naši turisté 12 km, bohužel bez slibovaných výhledů. Ale všichni se shodli na tom, že to nevadí, aspoň je důvod se do krásné krajiny okolo Brtnice zase vrátit a hlavně vybrat den bez mlhavého počasí. Třeba to už napotřetí vyjde.

Bukovské rybníčky
Sobota 29. 10. 2022
Na plánovanou vycházku, tentokrát už podle našeho kalendáře, pozvaly turisty Věra a Marie Novákovy.

dnešní vycházku povede Věra a Majka

Vlakem odjelo z Jihlavy do Jezdovic 14 turistů. Při vystoupení z vlaku Marie všechny přivítala a seznámila s plánem cesty okolo Bukovských rybníčků. Opět jako včera, bylo mlhavo, i když možná trochu viditelněji.

vycházíme z Jezdovic

... a zase mlha před námi

sluníčko se prodírá mlhou

Turisté se vydali k Jezdovickému rašeliništi a potom k soustavě Bukovských rybníčků. Celá tato oblast nedaleko Třeště je přírodní památkou. Důvodem je výskyt vzácných chráněných rostlin, ptáků i hmyzu.

u Jezdovického rašeliniště

Jezdovické rašeliniště

Asi po hodině chůze se začalo na obloze ukazovat zamlžené bílé sluníčko. Po chvíli už byla krajina trochu více ozářená, ale jemný mlžný závoj částečně zahaloval hezké výhledy po celou dobu vycházky kolem Bukovských rybníčků.

rozcestí Na Pařezitém

svačina v lese

PP Bukovské rybníčky

Do Třeště jsme došli po necelých 10 km chůze. Putování chráněnou krajinou se vydařilo ke spokojenosti všech.

mlha pomalu mizí

přes koleje do Třeště

cestou na nádraží

výzdoba na nádraží v Třešti

Neděli si každý užil už individuálně. Mlha pominula. Podzim se vybarvil a malá soukromá procházka kolem řeky Jihlavy na cyklostezce u Českého mlýna poskytla nádherné fotky, se kterými se musím podělit.

procházka kolem řeky u Českého mlýna

Škoda, že takhle nebylo celý prodloužený víkend. Tak příště snad bude líp.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 31. 10. 2022 | 141 přečtení |
Zdroj: text a foto V.a J. Veselí |