Přírodní park Rokytná
Vodácký oddíl Moravské Budějovice pozval své kamarády a příznivce pěší turistiky na podzimní vodácký pochod do přírodního parku Rokytná. Využili jsme tohoto pozvání do míst, která jsou pro jihlavské turisty málo známá.

V sobotu 9. 10. 2010 se na nádraží v Jihlavě sešlo 26 turistů. Vlakem jsme jeli do Jaroměřic nad Rokytnou, kde začal náš pochod.

nádraží v Jaroměřicích

z nádraží do města

Jaroměřický zámek

splav na Rokytné

Rokytná

Vydali jsme se po ŽTZ přes Příšpo, zastavili jsme u skály zvaná Justýnka a přečetli jsme si pověst o vzniku názvu této skály. Kolem řeky Rokytná jsme se dostali ke Spálenému dubu. Je to památný strom, který má obvod kmene 5,3 m. Pokračovali jsme kolem Pulkovského mlýna na Peklo a dále na ranč Mondeta. Po cestě jsme často procházeli rozmáčeným terénem. Pozůstatky letošního mokrého léta jsou stále znát na každém kroku. I rozvodněný potůček prověřil naši zdatnost.

skála Justýnka

peřeje

barvy podzimu

podzimní zlato

přes spadlý strom

překonání překážky

přes potůček

za pomoci to jde líp

U spáleného dubu

památný strom

přírodním parkem Rokytná

cesta do Pekla

Na ranči Mondeta jsme byli očekáváni. Kdo měl zájem, tak měl možnost si objednat kávu, pivo i srnčí guláš. Pozdravili jsme se s vodáky a turisty z Moravských Budějovic a prohlédli si fotografie z jejich putování po vodě. Majitel ranče nám umožnil prohlídku ranče a okolí. Ve výběhu se pásli koně. To nejvíce potěšilo děvčata, zvlášť, když mohla mezi koně a nabídnout jim z ruky jablko. Kromě koní jsme si ještě prohlédli voliéru s andulkami, malá koťátka a velkého psa. Čas strávený na ranči si každý užil.

na ranč

gulášek chutná

jablíčko pro koně

restaurace na ranči

hlídací pes

nehlídací kotě

ve výběhu u koní

milovnice koní

cesta k autobusu

Na pátou hodinu byl objednaný autobus, kterým jsme všichni společně odjeli do Moravských Budějovic. Tam jsme se rozloučili s vodáky, nastoupili do vlaku a odjeli do Jihlavy. Přírodním parkem Rokytná jsme ušlapali 18 km krásnou krajinou, prosluněnou ještě hřejivým sluncem a zbarvenou podzimními barvami.
| Autor: Jirka | Vydáno dne 14. 10. 2010 | 3798 přečtení |
Zdroj: text: V. Veselá, foto: V. Veselá, J. Veselý |