Menu
  Vyhledávání
Vyhledat text

  Historie
  Novinky
07.01.2023: zimní Zblovice 14. 1. 2023
Pojedeme rychlíkem z hl.n. v 8,26 hod. do Okříšek přestup na osobní vlak z odjezdem 9,02 hod. s příjezdem do M. Budějovic v 9,37 hod. Odjezd do Jihlavy: autobusem v 16,05 hod. v Jihlavě 17,14 hod. nebo vlakem 16,23 hod. s přestupem v Okříškách, příjezd do Jihlavy 17,33 hod. Na vycházku Vás zvou V+J Veselí

01.01.2023: KČT, odbor Čeřínek Jihlava Vás srdečně zve na tradiční vycházku,
V sobotu 7. 1. 2023 se sejdeme v 10 hodin na parkovišti u hlavního nádraží ČD, Půjdeme společně do Ždírce (asi 14 km). Cíl je v kulturním domě ve Ždírci. Trasa: Henčov, kolem letiště na Rytířsko, po cyklostezce do Ždírce Ve Ždírci bude možnost občerstvení v restauraci, Odjezd ze Ždírce je možný linkovým autobusem ve 14.41 nebo v 17.02 hodin Je možné zvolit i návrat vlakem ze Ždírce pěšky asi 4 km do Dobronína: odjezd v 15.25 nebo v 17.25 hodin nebo do Stříteže: odjezd v 15.28 nebo v 17.28 hodin. Srdečně Vás zvou a nashledanou s Vámi všemi se těší Věra a Jirka Veselí a Míša Svatošová e-mail: jves31@seznam.cz, misasvatosova@seznam.cz

25.12.2022: vycházka na Silvestra a na Nový Rok
Silvestrovská vycházka do Hodic k jelenovi- 31. 12. 2022 V sobotu 31. 12. 2022 pojedeme vlakem z Jihlavy hl.n. v 8,23 hod., Ji. Město 8,31 hod. s příjezdem do Hodic 9,13 hod. Půjdeme po ZTZ na Jelení horu. Zde si popřejeme zdraví do Nového roku a vrátíme se zpět do Hodic na vlak s odjezdem v 12,54 hod. nebo 14, 54 hod. S příjezdem do Jihlavy v 13,36 hod. nebo 15,36 hod. Na Silvestrovskou vycházku vás zvou V+J Veselí Novoroční vycházka na Šacberk (Rudný) Na Nový rok se sejdeme u Jitřenky v 13,00 hod. a společně půjdeme přivítat Nový rok na Šacberk. Zde budeme moci přispět na Novoroční čtyřlístek. Na vycházku vás zvou V+J Veselí
  Kontakt
Předseda OKČT Čeřínek:

Jiří Veselý
Horní 31
586 01 Jihlava

mobil:
604 456 475
e-mail:
jves31@seznam.cz
  Odkazy jinam
Předvánoční Třebíč
V sobotu 14. prosince 2013 jsme se místo původně plánovaného promítání filmů z naší činnosti vypravili s Mirkem a s Martou do Třebíče. Zúčastnilo se 21 turistů.

Výpravu jsme zahájili v části Třebíče zvané Borovina. Po dvaceti minutách (s malou zastávkou v podnikové prodejně sportovní obuvi) jsme se ocitli v Libušině údolí. Tímto úhledným lesoparkem protéká Stařečský potok, který nás provázel kolem mohutného skaliska pod železniční viadukt a dále až k hlavní silnici. Prošli jsme nejstarší částí Třebíče zvanou Stařečka ke koupališti Polana.

přivítání v Borovině


bývalá budova BOPO Třebíč

Libušiným údolím

Libušino údolí

Libušino údolí

přicházíme do Třebíče


řeka Jihlava pod zámkem


Dočasným rozdělením na dvě skupiny jsme řeku Jihlavu objali po obou březích a na mostě u hlavní silnice jsme se znovu spojili a dlážděným chodníčkem s ukázkou původní dlažby z 15. století jsme vystoupali k bazilice sv. Prokopa, která se stala spolu s židovským hřbitovem a židovskou čtvrtí v r. 2003 památkou UNESCO. Prohlédli jsme si bylinkovou zahradu s výhledem na město a železniční viadukt a těšili jsme se na občerstvení v minipivovaru Urban. Před vstupem do restaurace jsme obdivovali sbírku nádherných, naleštěných vozů zn. Jaguár. Každý jsme si vybrali svůj vůz, jenom Eda nechtěl, že prý nemají trabanty.
V příjemném prostředí pivovarské restaurace jsme si pochutnali na pivečku a polévce, guláši, grilovaném hermelínu či kuřecích medailoncích.

někdo půjde po nábřeží, jiní po protějším břehu

po protějším břehu k zámku

k bazilice sv. Prokopa

bylinková zahrádka

vyhlídka od baziliky

bazilika sv. Prokopa

minipivovar Urban

Před třináctou hodinou jsme se odebrali na prohlídku baziliky sv. Prokopa, která se pyšní dávnou historií a je především unikátní památkou evropského významu. Její opatská kaple má druhou nejstarší nástěnnou malbu u nás. Stejně tak tzv. trpasličí galerie je vůbec jedinečným světovým unikátem. Kulaté okno zv. roseta je podobenstvím okna v katedrále v Remeši. Nejvíce nás zaujala nejcennější část baziliky – krypta s padesáti kamennými sloupy a původní výdřevou.

nádvoří zámku

v kryptě baziliky

okno zv. roseta a trpasličí galerie


Po prohlídce jsme prošli židovskou čtvrtí na nábřeží zv. Haskova zahrada a v nenápadném zákoutí jsme našli schody vedoucí na skálu s vyhlídkou a návrší zvané Hrádek. Sluníčko svítilo a modrá obloha prosvítala za štíhlými kmeny borovic, všude zeleno jako na jaře. A krásný výhled na město pod námi. Stará vozová cesta nás pak zavedla k Zadní synagoze, kterou nás stejně jako přilehlým domečkem Seligmanna Bauera provedla paní průvodkyně. Po této zajímavé prohlídce nás ze starých časů do současnosti navrátila návštěva cukrárny U řeky, kde jsme si při kávě a zákuscích příjemně poseděli.

židovská čtvrť v Třebíči

nábřeží zv. Haskova zahrada

vystupujeme na Masarykovu vyhlídku

Masarykova vyhlídka

Třebíč z vyhlídky

kruhová bašta


Žižkova mohyla

řeka Jihlava z vyhlídky

Židovským městem k Zadní synagoze

v Zadní synagoze

v židovském muzeu

v židovském muzeu


Závěr dnešního výletu patřil zlatě rozzářenému vánočnímu stromečku na Karlově náměstí, pod kterým jsme si společně zazpívali vánoční koledu. Na vlakové nádraží jsme šli kolem kostela sv. Martina, jehož věž má největší ciferník na našem území.

vánoční strom v Třebíči

vánoční věž kostela sv. Martina


Rychlíkem v 16,31 h jsme odjeli do Jihlavy.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 18. 12. 2013 | 2399 přečtení |
Zdroj: text: M. Drobná, foto: V. Veselá |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server