Menu
  Vyhledávání
Vyhledat text

  Historie
  Novinky
07.01.2023: zimní Zblovice 14. 1. 2023
Pojedeme rychlíkem z hl.n. v 8,26 hod. do Okříšek přestup na osobní vlak z odjezdem 9,02 hod. s příjezdem do M. Budějovic v 9,37 hod. Odjezd do Jihlavy: autobusem v 16,05 hod. v Jihlavě 17,14 hod. nebo vlakem 16,23 hod. s přestupem v Okříškách, příjezd do Jihlavy 17,33 hod. Na vycházku Vás zvou V+J Veselí

01.01.2023: KČT, odbor Čeřínek Jihlava Vás srdečně zve na tradiční vycházku,
V sobotu 7. 1. 2023 se sejdeme v 10 hodin na parkovišti u hlavního nádraží ČD, Půjdeme společně do Ždírce (asi 14 km). Cíl je v kulturním domě ve Ždírci. Trasa: Henčov, kolem letiště na Rytířsko, po cyklostezce do Ždírce Ve Ždírci bude možnost občerstvení v restauraci, Odjezd ze Ždírce je možný linkovým autobusem ve 14.41 nebo v 17.02 hodin Je možné zvolit i návrat vlakem ze Ždírce pěšky asi 4 km do Dobronína: odjezd v 15.25 nebo v 17.25 hodin nebo do Stříteže: odjezd v 15.28 nebo v 17.28 hodin. Srdečně Vás zvou a nashledanou s Vámi všemi se těší Věra a Jirka Veselí a Míša Svatošová e-mail: jves31@seznam.cz, misasvatosova@seznam.cz

25.12.2022: vycházka na Silvestra a na Nový Rok
Silvestrovská vycházka do Hodic k jelenovi- 31. 12. 2022 V sobotu 31. 12. 2022 pojedeme vlakem z Jihlavy hl.n. v 8,23 hod., Ji. Město 8,31 hod. s příjezdem do Hodic 9,13 hod. Půjdeme po ZTZ na Jelení horu. Zde si popřejeme zdraví do Nového roku a vrátíme se zpět do Hodic na vlak s odjezdem v 12,54 hod. nebo 14, 54 hod. S příjezdem do Jihlavy v 13,36 hod. nebo 15,36 hod. Na Silvestrovskou vycházku vás zvou V+J Veselí Novoroční vycházka na Šacberk (Rudný) Na Nový rok se sejdeme u Jitřenky v 13,00 hod. a společně půjdeme přivítat Nový rok na Šacberk. Zde budeme moci přispět na Novoroční čtyřlístek. Na vycházku vás zvou V+J Veselí
  Kontakt
Předseda OKČT Čeřínek:

Jiří Veselý
Horní 31
586 01 Jihlava

mobil:
604 456 475
e-mail:
jves31@seznam.cz
  Odkazy jinam
Podzimním Horáckem - Třebíč
Pravidelné každoroční pochody pořádá na Vysočině i KČT, odbor Třebíč. V sobotu 22. 10. 2022 se konal už 46. ročník pochodu “Podzimním Horáckem”, kterého se náš odbor KČT Čeřínek také pravidelně účastní.

Do Třebíče přijelo 10 našich turistů. Na startu v klubovně KČT U Babáku se zapsali k pochodu. Pořadatelé měli připravené trasy na 13 - 40 km.
Někdy počasí dokáže změnit turistům plány. Čtyři naši se vydali individuálně na promoklou trasu. Po dohodě s pořadatelem Láďou se změnou navržené třináctikilometrové trasy, se dalších šest turistů vypravilo na procházku městem Třebíč.

v Třebíči

U Babáku před startem


Vyzbrojeni deštníky jsme od Babáku šli kolem řeky Jihlavy a dostali se do historického židovského města. Obdivovali jsme budovu židovské synagogy a malé uličky s upravenými domky.

nápadité označení tras

kolem řeky do židovského města

v židovském městě

Z historického židovského města naše cesta vedla dolů po prudkých kamenných schodech. Došli jsme opět k řece a z mostu v dešťové mlze v dálce viděli mlýn. Byl to další bod našeho putování. Po pěkné cyklostezce a následně do kopce po chodníku vedle rušné silnice jsme k mlýnu došli.

řeka Jihlava

bazilika sv. Prokopa

kolem řeky k mlýnu


větrný mlýnVětrník, jak se také třebíčský mlýn nazývá, byl postaven v roce 1836. Nechali ho zbudovat pro potřeby koželužských závodů průmyslníci F. a K. Budischowští. Mlela se v něm smrková i borová kůra na takzvané tříslo. To sloužilo koželuhům k čištění kůží.
Vstoupili jsme na prohlídku mlýna do místnosti, kde byla pokladna. Někteří tuto místnost znali už z předchozích let, když putovali s dětmi “Pohádkovou Třebíčí”. Tehdy tu “bydlely” čarodějnice a různá pavoučí havěť. Dnes je mlýn opravený a nachází se zde expozice ve všech třech patrech. Do vyšších pater vede úzké a strmé dřevěné schodiště. Všechno jsme si prohlédli. Do nejnižšího patra se vcházelo zvenčí. Místnost byla zajímavá hlavně popsáním historie řemesla koželužství a také nás zaujala cedulka o nejdůležitějším vynálezu v historii lidstva (WC, záchod atd.).


světnička ve mlýně


schody ve mlýně


vchod do spodního patradůležitý vynález lidstva


ohlédnutí za Větrníkem


Od mlýna jsme se vraceli do města po vysokém železničním mostě přes údolí. Odtud jsou krásné výhledy na město. Byly hezké i v tom sychravém počasí. Pokračovali jsme kolem pravoslavného kostela sv. Václava a Ludmily.

pohled z mostu na Třebíč

pravoslavný kostel sv Václava a Ludmily


Po chvíli jsme se přiblížili ke Karlovu náměstí. Těšili jsme se na prohlídku nově upraveného náměstí. Při minulých návštěvách Třebíče jsme viděli jen rozkopané plochy s hromadami dlažebních kostek. Dnes to bylo jiné. Pěkně vydlážděné a upravené náměstí nás ale překvapilo množstvím lidí a zaparkovaných automobilů - veteránů. Zase bylo na co koukat a obdivovat. Také zavzpomínat na auta, která se už běžně na silnicích neobjevují, ale kterými jsme i my v minulosti jezdili. Byly tam i americké veterány, které ohromují svou velikostí.

opravené Karlovo náměstí

na náměstí je sraz veteránů

Než jsme opustili náměstí, stavili jsme se na kebab. Po tak veliké porci se nám těžko šlo vzhůru do kopce k základně KČT U Babáku.
Došli jsme do cíle. Dostali jsme pěkný diplom a nabízenou, určitě výbornou gulášovku, jsme tentokrát museli odmítnout, protože jsme byli ještě plní kebabu. Klobásku jsme si vzali studenou domů. Chvíli jsme u kafe popovídali s pořadateli a na vlak jsme to vzali kolem židovského hřbitova. Nahlédli do něj jen zkraje a pak už na nádraží.

zpět k základně KČT

v cíli

k židovskému hřbitovu

na židovském hřbitově


cestou na nádraží


Nakonec jsme zhodnotili dnešní vycházku jako velmi podařenou, i když byla deštivá, zamlžená, zkrátka sychravá.

než přijede vlak
A těch 13 km, původně plánovaných - i když úplně jinou trasou - jsme stejně ušli.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 24. 10. 2022 | 114 přečtení |
Zdroj: text a foto V.a J. Veselí |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server