Podzimní Vysočinou
Do Žďáru nad Sázavou na 42. ročník pochodu „Podzimní Vysočinou“ se nás vypravilo 10 včetně tří bedřichovských turistů. Pochod pořádal KČT, odbor Žďár nad Sázavou ve dnech 20. - 22. 10. 2017.

V sobotu 21. října za husté mlhy, která ráno zahalila kraj, nás vlak odvezl do Žďáru n. S. V 5. ZŠ v prostorách tělocvičny byl start pochodu, kde jsme se přihlásili na 14 km dlouhou trasu.
Nejprve městem, potom směrem na Hamry jsme se dostali k soše M. Olšiaka. Hamroň svýma velikýma očima civěl do kraje, ve kterém se stále ještě držely závoje mlhy. Stejně to bylo i u další sochy Mamlas. Město Žďár vypadalo z vyhlídky, jako by bylo za mléčným sklem.

u Hamroně

Mamlas

vyhlídka na Žďár od Mamlase

závoje mlhy v údolí

Zelená hora také v mlze

Od Mamlase jsme pokračovali po MTZ kolem rybníka Mikšovec k jezírku Vápenice. Lesní jezírko bylo zčásti pokryto spadaným listím a to mu dodávalo ještě více tajemna k pověsti o jeho vzniku.

rybník Mikšovec

jezírko Vápenice

pověst o jezírku

Ve skutečnosti jezírko Vápenice vzniklo zatopením starého vápencového lomu. Je hluboké asi 13 m.

jezírko Vápenice

Od rozcestí Pod Adamovým kopcem nás zelená TZ dovedla k vodní nádrži Pilák. Cyklostezkou jsme se dostali do blízkosti zámku a po cestě nás svedla cukrárna. Po sladké zastávce jsme došli k baroknímu mostu. K památce UNESCA na Zelenou horu jsme tentokrát nevystoupili. Byli jsme tam už několikrát.

vodní nádrž Pilák

hráz vodní nádrže

památná lípa u cyklostezky

barokní most ve Žďáru n. S.

Po NS okolo Konventního rybníka jsme se vrátili po červené TZ zpět do města a do cíle v 5. ZŠ.

na lávce Konventního rybníka

Konventní rybník

ve Žďáru n. S.

na náměstí

V cíli každý obdržel Pamětní list a došlo také na tatranku, kterou jsme dostali od pořadatelů na začátku na startu. K té nám pořádající předseda pan Josef Miluška uvařil výbornou kávu.

předseda KČT Žďár nám uvařil kávu

z cíle pochodu na nádraží

Také jsme se dozvěděli, že se pochodu Podzimní Vysočinou zúčastnilo 90 turistů. Sobota začala mlhou, později byla obloha jen zatažená a šedivá a nakonec se ve své parádě ukázalo i sluníčko. Ale to už jsme odjížděli vlakem k Jihlavě.
Celkem jsme našlapali 17 km.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 23. 10. 2017 | 1186 přečtení |
Zdroj: text a foto V.a J. Veselí |