Menu
  Vyhledávání
Vyhledat text

  Historie
  Novinky
07.01.2023: zimní Zblovice 14. 1. 2023
Pojedeme rychlíkem z hl.n. v 8,26 hod. do Okříšek přestup na osobní vlak z odjezdem 9,02 hod. s příjezdem do M. Budějovic v 9,37 hod. Odjezd do Jihlavy: autobusem v 16,05 hod. v Jihlavě 17,14 hod. nebo vlakem 16,23 hod. s přestupem v Okříškách, příjezd do Jihlavy 17,33 hod. Na vycházku Vás zvou V+J Veselí

01.01.2023: KČT, odbor Čeřínek Jihlava Vás srdečně zve na tradiční vycházku,
V sobotu 7. 1. 2023 se sejdeme v 10 hodin na parkovišti u hlavního nádraží ČD, Půjdeme společně do Ždírce (asi 14 km). Cíl je v kulturním domě ve Ždírci. Trasa: Henčov, kolem letiště na Rytířsko, po cyklostezce do Ždírce Ve Ždírci bude možnost občerstvení v restauraci, Odjezd ze Ždírce je možný linkovým autobusem ve 14.41 nebo v 17.02 hodin Je možné zvolit i návrat vlakem ze Ždírce pěšky asi 4 km do Dobronína: odjezd v 15.25 nebo v 17.25 hodin nebo do Stříteže: odjezd v 15.28 nebo v 17.28 hodin. Srdečně Vás zvou a nashledanou s Vámi všemi se těší Věra a Jirka Veselí a Míša Svatošová e-mail: jves31@seznam.cz, misasvatosova@seznam.cz

25.12.2022: vycházka na Silvestra a na Nový Rok
Silvestrovská vycházka do Hodic k jelenovi- 31. 12. 2022 V sobotu 31. 12. 2022 pojedeme vlakem z Jihlavy hl.n. v 8,23 hod., Ji. Město 8,31 hod. s příjezdem do Hodic 9,13 hod. Půjdeme po ZTZ na Jelení horu. Zde si popřejeme zdraví do Nového roku a vrátíme se zpět do Hodic na vlak s odjezdem v 12,54 hod. nebo 14, 54 hod. S příjezdem do Jihlavy v 13,36 hod. nebo 15,36 hod. Na Silvestrovskou vycházku vás zvou V+J Veselí Novoroční vycházka na Šacberk (Rudný) Na Nový rok se sejdeme u Jitřenky v 13,00 hod. a společně půjdeme přivítat Nový rok na Šacberk. Zde budeme moci přispět na Novoroční čtyřlístek. Na vycházku vás zvou V+J Veselí
  Kontakt
Předseda OKČT Čeřínek:

Jiří Veselý
Horní 31
586 01 Jihlava

mobil:
604 456 475
e-mail:
jves31@seznam.cz
  Odkazy jinam
Odemykání studánky Barunka
V sobotu 23. dubna 2016 se sešlo 45 turistů k plánovanému výletu na odemčení studánky Barunka u obce Věcov. Podnět k tomuto výletu dal náš turista Jaroslav Pustina, který studánku obnovil a znovu vybudoval.

Autobus nás dovezl za obec Koníkov a odtud bylo jen pár metrů ke studánce. Před studánkou nás přivítal pan starosta obce Věcov Zdeněk Vraspír. U studánky se ujala slova paní Eva Ullmannová. Její doslovnou řeč tu cituji:

„Vážení přátelé, dovolte mi, abych vás přivítala v tomto krásném prostředí a úvodem zarecitovala část básně Otvírání studánek, kterou zhudebnil Bohuslav Martinů.

I studánky musí být čisté, tak jako děti vy jste,
i jim se stýskalo už po jaru.
Nejedna studánka malá se o pramínek bála,
aby nezapadl do kalu, do bahna a do kamení,
tak jako člověk do soužení,
ani trochu vláhy by v ní nezbylo.
Vždyť každá studánka v lese na hladině nebe nese,
kdyby jí nebylo, o zem by se rozbilo.

Kraj Vysočina je přímo turistickým rájem a vyhledávaným cílem turistů nejen z celé republiky, ale i ze zahraničí.
Dnes jsme se sešli u místa zrození nové studánky, kterou za spolupráce obecního úřadu, zvláště pak pana starosty Zdeňka Vraspíra ve Věcově, obnovil pan Jaroslav Pustina. Cesta ke konečnému výsledku nebyla snadná. Na zrodu studánky a Naučné stezky se podíleli pan Alois Lempera, pan Josef Svoboda a pracovnice informačního centra ve Žďáře paní Šmítková a Tesařová. Po vyčištění a upravení pramene pan Pavel Bojanovský zhotovil ochrannou stříšku a studánku přihlásil do soutěže pan Jaroslav Pustina. Na průvodním textu, který byl publikován přes internet se podílela paní Soňa Vürzová a velmi příznivě ovlivnila celkové hlasování. Nejkrásnější studánka roku 2015 získala 317 hlasů.
Nyní, pane Jaroslave, studánku odemkněte a my všichni jí popřejeme, aby se u ní každý rád zastavil a osvěžil se její čistou vodou.
V tomto okamžiku dostala naše studánka i jméno. Nazývá se Barunka po vnučce pana Pustiny.
Závěrem chci poděkovat předsedovi KČT Čeřínek za zorganizování dnešního výletu a obyvatelům Odrance, kteří pro Vás, vážení přátelé, připravili občerstvení na Výletišti.“

To byla krásná slova paní Evy Ullmannové. Avšak napsaná tato slova nedovedou nahradit její pěkný přednes.
Po tomto projevu zazpívala rodina Zítkova písničku o vodě a studánka byla společně panem J. Pustinou a předsedou KČT J. Veselým odemčena. Jak zazurčela voda z pramínku, promluvila k přítomným studánka prostřednictvím malého Radka, synka Jardy Pustiny. Nakonec malý prvňáček Radek ještě zahrál na kytaru.před studánkou nás vítá p. starosta obce Věcov

před odemykáním studánky

úvodní slova pí.Ullmannové

písnička o vodě v podání rodiny Zítkových

odemykání studánky


hlas studánky v podání Radka

Radek ještě studánce zahrál

na zdraví pramenitá voda


studánka Barunka


Turisté neodolali a ochutnávali vodu ze studánky, která byla hodně studená, ale moc dobrá. Někteří si udělali zásobu na další cestu po Naučné partyzánské stezce, vedoucí kolem studánky. Po ní se všichni následně vydali do obce Odranec. Těsně před Odrancem všechny zaujala ustájená telátka, která byla vidět už od silnice. Po domluvě s ochotnou paní, která telátka ošetřuje, se skoro všichni na telátka přišli podívat blíže.

na NSMETODKA (partyzánský památník)

u památníku

u památníku


pokračujeme po NS

u telátek
V Odranci ve Výletišti jsme byli pěkně přivítáni a měli jsme možnost občerstvení. Toho všichni využili. O kulturu se postaral pan Rudolf Roeder, hrál na harmoniku a turisté zpívali s ním.

na Výletišti
Po malém odpočinku některým turistům nestačila tříkilometrová cesta po Naučné partyzánské stezce. Dostali tip na malou procházku zdejším krajem po MTZ pod Pohledeckou skálu. Původně na Pohledeckou skálu, ale pod skálou nevěděli, kudy dál neznačenou cestou, tak se vrátili.
Šestikilometrová trasa nádherným krajem Vysočiny byla ta správná tečka za povedeným výletem, kdy předpověď počasí trochu strašila, ale opět se nevyplnila. Pod mrakem sice bylo, ale nepršelo. Výhledy do okolí byly úžasné.

po MTZ
u Křišťálové studánkyPot Pohledeckou skálou

kde ta skála vlastně je?

vracíme se na Výletiště


na Výletišti je veselo

končíme a jedeme domů


Brzy po návratu z přidané neplánované procházky už byl čas k odjezdu. Turisté se rozloučili s místními, kteří se zasloužili o příjemné posezení a občerstvení. Nasedli do autobusu a odjeli do Jihlavy plni zážitků.


| Autor: Jirka | Vydáno dne 24. 04. 2016 | 3165 přečtení |
Zdroj: text: Veselá a Ullmannová, foto: V.a J. Veselí |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server