Měřínská padesátka
Bylo nás pět. Ne, to není Poláčkův román, ale bylo nás pět, kteří jsme se rozhodli absolvovat pochod, který pořádá každý rok KČT Jiskra Měřín. Letošní 46. ročník se konal v sobotu 3. června 2017.

Sobota byla už od rána rozzářená sluncem a vypadalo to, že na trase bude hodně teplo. Autobusem jsme přijeli do Měřína a hned jsme mířili na start pochodu na fotbalové hřiště. Nebylo nás tolik, abychom se dělili, tak se nás všech pět turistů přihlásilo na trasu 15 km a hned jsme vykročili na cestu, dokud ještě tolik nepálí sluneční paprsky.

V Měříně na startu

Žlutá TZ nás bezpečně vyvedla z Měřína a po ní jsme přišli do Blízkova. Stále po žluté, nejprve polní cestou, potom lesem jsme v potu tváře vystoupali na Dědkovskou horu (694 m n. m.). Tady byla K1(samokontrola). Dali jsme si do průvodního listu a do svých putovních sešitků razítko. Nebyli jsme sami, kdo si tady chvíli odpočinul.

z Měřína po ŽTZ

Dědkovská hora

v Blízkově

Horní rybník v Blízkově

polňačkou na Dědkovskou horu

stoupáme na Dědkovskou horu

na vrcholu

Na Dědkovské hoře nejsou vyhlídky do kraje, tak jsme se spokojili s prohlídkou dřevěného stáda lesní zvěře, pozdravili se se známými a zvolna jsme sestupovali lesem dolů po zelené TZ kolem studánky Baba. Cestou od dolní části lyžařského areálu se otevřely výhledy na Zadní Zhořec a kopce Křižanovské vrchoviny. Přes Jedlovec jsme došli k novogotické stavbě hrobky Lobkowiczů z let 1869-71. Poslední pochovaná je tu hraběnka Josefína Podstatzká, která zemřela v roce 2000. Hrobka je nepřístupná, tak jsme si ji prohlédli jen zvenčí. Od hrobky k Netínu vede lipová alej, lemovaná křížovou cestou. Cesta je hodně zarostlá a to spolu s kamennými zastaveními křížové cesty dodává tomuto místu zvláštní atmosféru, jakoby z dávných zašlých časů.

dřevěné stádo vysoké

sestup z Dědkovské hory

u studánky

studánka Baba

turisté na trase

výhled na Zadní Zhořec

Křižanovská vrchovina

Jedlovec rozcestí

blížíme se k Netínu

hrobka Lobkowiczů

křížová cesta k hrobce

vstupní brána k hrobce

Od hrobky jsme došli do obce Netín. Na farmě rodiny Němcovy byla kontrola. Neodolali jsme a trochu se po dvoře farmy porozhlédli. Z farmy jsme pokračovali do středu obce Netín. V restauraci jsme se občerstvili studenými nápoji a vydali se na další cestu. Při procházení Netínem jsme si nemohli nevšimnout, jaká je to velice hezká, čistá a upravená obec.

kostel Nanebevzetí Panny Marie v Netíně

kontrola v Netíně

na farmě

v Netíně

Z Netína jsme vyšli po červené TZ po silnici a pak alejí, lesem, polní cestou a pak zase po silnici do Blízkova a odtud nás žlutá TZ dovedla do cíle.

V cíli už bylo mnoho pěších i cyklistů, kteří dorazili na fotbalové hřiště před námi. Pořadatelé měli pro účastníky připravené diplomy a dobrou gulášovou polévku. Pochutnali jsme si. Z místního rozhlasu jsme se dozvěděli, že nás účastníků bylo celkem 1 160.

v cíli pochodu

v Měříně

čekáme na autobus

Po polévce jsme se už dlouho nezdrželi. Brzy nám jel autobus. I když nás tentokrát bylo jen pět, užili jsme si pěkný den. Přihlásili jsme se na 15 km, na diplomu bylo uvedeno 17 km, a ve skutečnosti jsme urazili celých 19 km.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 04. 06. 2017 | 1775 přečtení |
Zdroj: text a foto V.a J. Veselí |