Kolem trnavských rybníků ke konikleci
Klub českých turistů Trnava pozval příznivce turistiky na 1. ročník vycházky „Kolem trnavských rybníků ke konikleci“. Start akce byl ve 13 hodin v Trnavě. Nám čeřínkovským se tato doba náramně hodila. Akce jsme se mohli zúčastnit, protože byla v neděli a nezasahovala do naší sobotní vycházky.

Trochu starostí nám udělal způsob dopravy, jelikož z Třebíče do Trnavy v neděli žádný dopravní prostředek nejede. Naplánovali jsme si odjezd z Jihlavy do Třebíče ráno s tím, že do místa startu pohodlně do 13ti hodin dojdeme. Asi tři dny před akcí jsme se dozvěděli, že naši kamarádi - turisté z Trnavy, by byli tak ochotní a do Třebíče na nádraží by pro naši skupinu přijeli jejich Avií. Uvítali jsme tuto možnost a 10 turistů nabídku využilo. Ti, co měli chuť na delší pochod, jeli z Jihlavy tak, jak bylo původně plánováno.
Pěších z Třebíče bylo 9. Cesta nám rychle ubíhala. Šli jsme kolem vodní nádrže Lubí a do Ptáčova. Osmikilometrovou trasu jsme brzy zdolali a ještě před polednem jsme byli v Trnavě.

v Třebíči

vodní nádrž Lubí

přes potok

rozkvetlá Trnava

Tam jsme v Hospůdce u Krištofa počkali na naši druhou, desetičlennou skupinu, kterou přivezla Avie z Třebíče. Mezitím se scházeli turisté z blízkého i vzdálenějšího okolí a ve 13 hodin se od startu vydal velký zástup pochodníků. Podle informace organizátorů jich bylo 154! Vedoucí pochodu vedli účastníky kolem dvou nově vybudovaných vodních nádrží a pochlubili se novou čističkou odpadních vod. Všichni jsme žasli nad dílem celkem malé vesničky. Je vidět, že se tady o svou obec dobře starají.

už přijela druhá skupina

na startu

nové vodní nádrže

u čističky

prohlídka čističky

Trasa dál vedla kolem rybníku Veselý na Kobylinec, kde byl hlavní cíl této výpravy (nikoli však cíl pochodu, ten byl zpět v Trnavě) – rozkvetlé koniklece. Nevelký kopeček se modral rozkvetlými kvítky. Některé už byly odkvetlé a všechny čelily silnému náporu větru a nakláněly své hlavičky podle toho, kam vítr foukal. Turisté opatrně našlapovali, aby tu modrou krásu neponičili. Neváhali si ke květům kleknout, ba i lehnout, aby si je zvěčnili svými fotoaparáty. Někteří jen tak poseděli a radovali se z krásy kolem.

na hrázi rybníka Veselý

před Kobylincem

Kobylinec

skalka a koniklec

Potom se po skupinkách všichni vydali dál na trasu vedoucí na Ptáčovský kopeček, kde je ještě jedna lokalita s konikleci. Z Ptáčovského kopečku vedla trasa pochodu zpět do Trnavy. My jsme se ale dohodli, že půjdeme z Ptáčova rovnou do Třebíče, protože potom bychom se těžko dostávali na vlak.

lesním úvozem

předávání diplomů na cestě

Věra, Jarka a Marie

Ptáčovský kopeček

v Ptáčově

stará vrba

Domů jsme se vrátili s tvářemi ošlehanými silným větrem a opálenými celodenním sluncem.
První skupina měla 23 km a druhá 11 km.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 14. 04. 2011 | 1866 přečtení |
Zdroj: text: Veselá, foto: Veselá, Dörrer, Veselý |