Hradisko
Je ještě mnoho míst na Vysočině, na kterých jsme nebyli, nebo jen málo z nás. Prostým důvodem k tomu je sobotní doprava. Aby se pěší turista na některá místa dostal, potřebuje se tam nějak aspoň přiblížit. O sobotách většinou využíváme vlak, protože autobusy jezdí převážně ve všední den. Ale bohužel, vlak zase nemá všude „natažené“ koleje. Eva Kumštárová pro nás „objevila“ krásné místo nedaleko Mrákotína.

V 9 hodin z Jihlavy vyjela autobusem 12ti členná skupina do Mrákotína. V Telči přistoupila ještě jedna turistka.
Do Mrákotína přijel autobus po 10. hodině. Čekalo nás 18 km chůze bez možnosti občerstvení. Teplo už bylo od rána, tak tato vycházka začala netradičně – v hospodě, hned naproti zastávce autobusu. Restaurace Na Kovárně s milou obsluhou nabídla i polévku, kterou si téměř všichni dali. Po takovém brzkém obědě se nechtělo nikomu zvedat na túru, ale slíbené výhledy přece jen zlákaly ještě neznavené turisty.

V Mrákotíně

gulášovka na cestu

Z Mrákotína se skupina vydala nejprve po silnici do Dobré Vody a přes Kučerův les. Tady proběhla malá oslava Romanových narozenin. Na Hradisko odtud zbývala asi hodina chůze. Bylo kolem poledne a slunce pálilo jako v létě. Šlo se lesem, takže to vedro bylo trochu snesitelné.
Jak cesta stoupala stále výš, začala se zhoršovat. Na vrcholu kopce se před námi objevilo veliké seskupení zvětralých balvanů. Podobají se nějakému zbořenému hradu a odtud možná vznikl název Hradisko. Někteří si troufli vylézt až na vrcholek, jiní zůstali níže a někteří pozorovali odvážlivce zdola.

k Dobré Vodě

mráčky v rybníku

po MTZ

u Dobré Vody

kostel sv. Jáchyma v Dobré Vodě

ke Kučerovu lesu

pohled z lesa na Práskolesy

Romanovi na zdraví

stoupáme na Hradisko

Hradisko

na Hradisku

Sestup z Hradiska byl dost obtížný. Cesta odtud nevedla skoro žádná. Prodírali jsme se nejprve polámanými větvemi a kamenitou stezkou. Příroda je tady skoro netknutá, ale krásná. Ptáci doprovázeli strastiplnou cestu, sem, tam se ozývaly slabé výkřiky, když se někomu podařilo zakopnout o nějakou lesem nastraženou překážku. Nakonec tuto krátkou, ale nepříjemnou cestu zvládli všichni ve zdraví. Nikdo neupadl, nikomu se nic nestalo.

z Hradiska přes překážky

po MTZ

kraj pod Hradiskem

pod námi Poldovka

u křížku

Dole se nám otevřel pohled na osadu Poldovka z roku 1798, která vznikla na místě zrušeného dvora a byla nazvána podle hraběte Leopolda Podstatského – Lichtenštejna. Je to jen malá osada, čítající asi 11 domů. Nachází se v kopcích mezi vrchy Hradisko a Pivničky.
Z Poldovky nás cesta vedla do Velké Lhoty převážně po asfaltové silnici. Užívali jsme si krásných výhledů do kraje zalitého sluncem. Bělavé mráčky zdobily modrou oblohu nad zelenými loukami. Ve Velké Lhotě jsme obdivovali rozkvetlé zahrádky a nakoukli se do horního kostela Českobratrské církve evangelické. Je to jeden ze dvou kostelů, které v obci Velká Lhota stojí.

osada Poldovka

do Velké Lhoty

Velká Lhota

horní kostel

Z Velké Lhoty do Skrýchova jsme ani nevnímali nepohodlnou asfaltku. Nemohli se vynadívat na tu krásu kolem. Hladiny rybníčků se leskly jako stříbrné mince, kopečky bílé šlehačky mráčků pluly po obloze a pod ní kvetla modrá lupina. Kvetoucí řepka zlatila krajinu. Bylo krásně, ale trochu moc teplo. Ve Skrýchově jsme využili studánku s pitnou vodou a doplnili si zásoby.

odcházíme z Velké Lhoty

do Skrýchova

u studánky ve Skrýchově

Odtud jsme po půlhodině chůze došli do Studené. Chvíli do odjezdu autobusu jsme využili k odpočinku na zahrádce restaurace. Od zastávky jsme ještě pozorovali čápa na vysokém komíně. Autobus nás potom odvezl do Telče a odtud vlakem jsme odcestovali s přestupem v Kostelci do Jihlavy.

před Studenou

Studená

osvěžení po dlouhé cestě

na zastávce pozorujeme čápa na komíně

vlakem do Kostelce

z Kostelce do Jihlavy

Dnešní cesta byla dlouhá 18 km. Dala nám trochu zabrat, ale všichni byli spokojeni s krásnými vyhlídkami v kraji Javořické vrchoviny.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 29. 05. 2017 | 1573 přečtení |
Zdroj: text a foto V.a J. Veselí |