Havlíčkobrodsko
Roman Benda nás pozval na první březnovou vycházku do okolí Havlíčkova Brodu a při té příležitosti objednal krásné jarní počasí. V sobotu 5. 3. 2011 odjelo vlakem do Šlapanova 26 turistů. Už ve vlaku bylo jasné, že vycházka bude slunečná.

Ze Šlapanova nás vedla zelená TZ. Převážně lesními cestami protkanými šípy slunečních paprsků jsme došli na Vysokou. Na sjezdovce jsme zastavili, poslechli si něco z historie zdejšího kraje, a pak poseděli v příjemném prostředí chaty u lyžařského vleku. Káva a svačinka nás posilnila na další cestu. Z Vysoké jsme pokračovali přes samotu Melichov na Svatý Kříž.

ve Šlapanově

seznámení s programem vycházky

na cestě pod Vysokou

světlo a stíny

šípy slunečních paprsků

ledové nástrahy cesty

vysílač na Vysoké

něco o historii kraje

v chatě u vleku

ještě se lyžuje

zkušenost a mládí

u samoty Melichov

odpočinek

V obci nám Míša Svatošová pověděla o léčivém prameni, který se prý měl nacházet v kostele pod oltářem. Tam se ale při průzkumu žádný pramen nenašel. Léčivý pramen se sirnatoželezitou a radioaktivní vodou se objevil v údolí u Petrkova, asi kilometr od kostela, kde byly v 18. století vystavěny lázně. Ve Svatém Kříži jsme navštívili hřbitov a rodinný hrob rodiny Reynkových. U hřbitova nás okouzlil malebný kraj a výhled do údolí potoka Žabince. Až jsme se dosytosti vynadívali, tak jsme pokračovali k bývalým lázním Petrkov. Budovu vystavěnou v r. 1777 jsme prohlédli zvenčí. Zub času na ní napáchal značné škody. V době své slávy určitě zdobila zdejší kraj.

nebydlí tu náhodou vodník?

o historii Svatého Kříže

kostel ve Svatém Kříži

na hřbitově

rodina Reynkova

k Petrkovu

bývalé lázně

kdeže zašlé časy jsou

Od lázeňské budovy jsme pokračovali cestou po proudu potoka Žabince, který nás zavedl svými bíle lemovanými zbytky sněhu a ledu k vodní nádrži Žabinec.

potok Žabinec

ledové lemování

přes vodní překážku

vodní nádrž Žabinec

Teď už nás čekala jen krátká cesta do Havlíčkova Brodu a na nádraží. Někteří ještě zůstali a poohlédli se po městě, jiní se prvním vlakem vrátili do Jihlavy.

před odjezdem

Vycházka byla vydařená.
Roman vybral pěknou 14 km dlouhou trasu a Míša nám ji zpříjemnila svým zajímavým vyprávěním o historii rodiny Reynkovy a lázních Petrkov.
| Autor: Jirka | Vydáno dne 10. 03. 2011 | 2307 přečtení |
Zdroj: text:Veselá, foto: V.a J. Veselí, F. Dörrer, M. Barnet, |