Menu
  Vyhledávání
Vyhledat text

  Historie
  Novinky
07.01.2023: zimní Zblovice 14. 1. 2023
Pojedeme rychlíkem z hl.n. v 8,26 hod. do Okříšek přestup na osobní vlak z odjezdem 9,02 hod. s příjezdem do M. Budějovic v 9,37 hod. Odjezd do Jihlavy: autobusem v 16,05 hod. v Jihlavě 17,14 hod. nebo vlakem 16,23 hod. s přestupem v Okříškách, příjezd do Jihlavy 17,33 hod. Na vycházku Vás zvou V+J Veselí

01.01.2023: KČT, odbor Čeřínek Jihlava Vás srdečně zve na tradiční vycházku,
V sobotu 7. 1. 2023 se sejdeme v 10 hodin na parkovišti u hlavního nádraží ČD, Půjdeme společně do Ždírce (asi 14 km). Cíl je v kulturním domě ve Ždírci. Trasa: Henčov, kolem letiště na Rytířsko, po cyklostezce do Ždírce Ve Ždírci bude možnost občerstvení v restauraci, Odjezd ze Ždírce je možný linkovým autobusem ve 14.41 nebo v 17.02 hodin Je možné zvolit i návrat vlakem ze Ždírce pěšky asi 4 km do Dobronína: odjezd v 15.25 nebo v 17.25 hodin nebo do Stříteže: odjezd v 15.28 nebo v 17.28 hodin. Srdečně Vás zvou a nashledanou s Vámi všemi se těší Věra a Jirka Veselí a Míša Svatošová e-mail: jves31@seznam.cz, misasvatosova@seznam.cz

25.12.2022: vycházka na Silvestra a na Nový Rok
Silvestrovská vycházka do Hodic k jelenovi- 31. 12. 2022 V sobotu 31. 12. 2022 pojedeme vlakem z Jihlavy hl.n. v 8,23 hod., Ji. Město 8,31 hod. s příjezdem do Hodic 9,13 hod. Půjdeme po ZTZ na Jelení horu. Zde si popřejeme zdraví do Nového roku a vrátíme se zpět do Hodic na vlak s odjezdem v 12,54 hod. nebo 14, 54 hod. S příjezdem do Jihlavy v 13,36 hod. nebo 15,36 hod. Na Silvestrovskou vycházku vás zvou V+J Veselí Novoroční vycházka na Šacberk (Rudný) Na Nový rok se sejdeme u Jitřenky v 13,00 hod. a společně půjdeme přivítat Nový rok na Šacberk. Zde budeme moci přispět na Novoroční čtyřlístek. Na vycházku vás zvou V+J Veselí
  Kontakt
Předseda OKČT Čeřínek:

Jiří Veselý
Horní 31
586 01 Jihlava

mobil:
604 456 475
e-mail:
jves31@seznam.cz
  Odkazy jinam
Dny otevřených ateliérů
Ve dnech 7. a 8. října 2017 pořádal Kraj Vysočina letos již 7. ročník „Dny otevřených ateliérů“. Náš odbor Čeřínek Jihlava se rozhodl některé otevřené ateliéry navštívit.

V sobotu 7. 10. se na Masarykově náměstí v Jihlavě sešlo 19 turistů, tentokrát vypravených na pohodovou procházku městem.

scházíme se na náměstí
První cesta vedla do šperkařské dílny Gabriely Habermannové. Protože by se v malé dílničce tlačilo u pracovního stolku mnoho návštěvníků, zůstalo zde jen devět lidí a ostatní odešli do nedalekého Knihařství B. Hlocha. Po ukázkách výroby se obě skupiny prohodily.
Ve šperkařské dílně jsme viděli, jak se vyrábí řetízek. Teprve tam si každý uvědomí, co to dá práce, obdivuhodné trpělivosti a šikovnosti ručně vytvořit takové krásné dílo. Byly tu vystaveny i jiné šperky, které paní Habermannová vyrábí. Ochotně nám také odpovídala na zvědavé otázky. V dílně jsme obdivovali i malířská díla a plastiky z kovu, které vytvořil tatínek mladé šperkařky.

ve šperkařství G. HabermannovéJeště nám byly nabídnuty dobré koláčky, které sama šperkařka k tomuto dni upekla. Odcházeli jsme spokojeni.

šperkařská dílna G. Habermannové


V knihařství nás přivítala naše členka Jiřinka Veselá, která v knihařství pracuje. Tady jsme se seznámili se stroji, které pomáhají tvořit, opravovat a vylepšovat knihy. Kromě strojů je tady potřeba i zručnost a výtvarné schopnosti pracovníků. Často se v této dílně kniha rozedraná na „salát“ v rukou šikovných knihařek přerodí do nádherné vazby, zdobené tak, jak vypadala, když byla kdysi nová. V dílně si mohli návštěvníci vyrobit sami (s nápovědou ochotných knihařek) svůj deníček, či zápisníček, nebo si sami vyrazit na kožený přívěsek stříbrného nebo zlatého ježka. Paní knihařky se nám věnovaly, vysvětlovaly, jak se co dělá a pomáhaly tvořit deníčky. Tady byli všichni také spokojeni a každý si odtud nesl nějaký suvenýr.


v knihařské dílně B. Hlocha

ukázky knihařských výrobků


Libor si vytiskl ježečka

kožený přívěšek s ježkem

návštěvníci si vyzkoušeli výrobu deníčku


Po návštěvě obou ateliérů jsme se všichni sešli na hradbách a pomalou procházkou se ubírali k Helenínu, kde byl další cíl naší jihlavské cesty.
Prošli jsme hradebním parkánem k lesnímu parku Heulos a kolem letního kina po cyklostezce jsme se dostali ke Kalvárii a po Helenínské ulici až k meteorologické stanici.

po hradbách do Helenína

výtvor člověka

výtvor přírody


mozaika na železničním mostě v Heleníně

k meteostanici


Na prohlídku této stanice nás pozval náš člen Petr Janoušek, který má od mládí v meteorologii velkou zálibu. Svou stanici si zřídil v roce 2009, protože Jihlava do té doby žádnou meteostanici neměla. Od té doby předává změřené informace do meteorologického ústavu. Dobrovolný pozorovatel pro Český hydrometeorologický ústav v Jihlavě Petr každý den zapisuje aktuální teploty, srážky, měří rychlost a směr větru.
Petr nám představil všechny měřící přístroje, ukázal, jak se s nimi měří a taky nás seznámil s maxima a minima naměřených hodnot v historii jeho stanice. Došlo také na otázky, na které zajímavě odpovídal.

meteostanice P. Janouška

seznámení s meteostanicí


záznamy z meteostanice

zvědavé prozkoumání srážkoměru

k záznamu počasí slouží i elektronikaI od meteostanice jsme odcházeli moc spokojení. Po cestě do Jihlavy nás trochu poškádlilo počasí. Jemně začalo mrholit, ale během chvilky to ustalo a zase vysvitlo sluníčko. Vycházku jsme rozpustili, ale všem se domů ještě nechtělo, tak se malá skupinka stavila na malý oběd a občerstvení v restauraci, kde jsme si znovu připomněli dnešní zážitky. Potom jsme se rozešli.
Po Jihlavě za otevřenými ateliéry a k meteostanici jsme našlapali 7 km.


vracíme se do Jihlavy


Ve vybraných ateliérech v Jihlavě a v celé Vysočině mají den otevřených dveří ještě v neděli. Určitě tam někteří naši turisté také zajdou.


| Autor: Jirka | Vydáno dne 09. 10. 2017 | 1331 přečtení |
Zdroj: text a foto V.a J. Veselí |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server