9. Hvězdicový pochod na Čeřínek
Náš odbor pořádá každoročně hvězdicový výstup na vrch Čeřínek s cílem u turistické chaty na Čeřínku.
Ten letošní 9. se konal v sobotu 17. června 2017.

Sedm pořadatelů se sešlo brzy ráno u turistické chaty na Čeřínku, aby připravili vše potřebné, než budou postupně přicházet turisté i další příznivci pěší nebo cyklistické turistiky. Kontrola v cíli byla od 9:00 – 16:00 hodin.

Do cíle k chatě na Čeřínku byly doporučené pěší výstupové trasy:

1. Jihlava (Na Dolině) ČTZ – Rantířov – Dvorce – Čeřínek (16 km)
2. Rantířov ČTZ – Dvorce – Čeřínek (10,5 km)
3. Dvorce ČTZ – Čeřínek (7 km)
4. Hubenov ŽTZ – Mirošov – Čeřínek (4 km)
5. Dolní Cerekev ŽTZ – Čeřínek (5,5 km)
6. Dolní Cerekev MTZ – Dolní Hutě – Nový Hojkov (9 km)
7. Dolní Cerekev MTZ – Dolní Hutě ČTZ – Čeřínek (8 km)
8. Horní Cerekev MTZ – Zadní Pole – Těšenov – Honzův Mlýn ČTZ – Čeřínek (18,5 km)
9. Batelov ZTZ – Zadní Pole MTZ – Těšenov – Honzův Mlýn ČTZ – Čeřínek (16 km)
10. Křemešník ČTZ – Nový Rychnov – Čeřínek (12 km)
11. Nový Rychnov ČTZ – Čeřínek (7,5 km)
12. Třešť MTZ – Špičák ZTZ – Jezdovice – Dolní Cerekev ŽTZ – Čeřínek (16,5 km)
13. Jezdovice ZTZ – Dolní Cerekev ŽTZ – Čeřínek (9,5km)
14. Kostelec ZTZ – Čeřínek (5 km)

příprava cíle pochodu

turisté už mohou přicházet

První turisté nenechali na sebe dlouho čekat. U turistické chaty se objevili už těsně před devátou. Další začali přicházet hlavně v průběhu dopoledních hodin a odpoledne přišli hlavně ti, kteří si zvolili delší trasy, a nebo si chtěli ráno déle přispat.
Účastníci byli z blízkého okolí i ze vzdálenějších koutů Česka, například z KČT Union Cheb, z Kostomlat nad Labem, z Prahy, Brna, Jindřichova Hradce a turisté z různých odborů Vysočiny. Dokonce přijel a na Čeřínek si vystoupal z Dolní Cerekve jeden turista z Německa a jeden z Nizozemí šel krátkou trasu z Dolní Hutě. Také cyklisté si vyšlápli do zdejších vysočinských kopců. Nejvzdálenější cyklista přijel z Lovčic u Čáslavi.

první turista byl z Hlinska

turisté Čeřínku s německým turistou

na Čeřínek přijeli i cyklisté

Také bylo pamatováno na rodinnou turistiku. Děti si v prostoru u dětského hřiště mohly zahrát drobné hry a zasoutěžit si.

hry a soutěže

co jsem to udělal?

Všichni účastníci dostali pamětní list a do svých turistických záznamníků si měli možnost otisknout různá razítka s tematikou zdejšího okolí. Ještě si každý mohl vybrat z drobných propagačních předmětů, které věnoval Kraj Vysočina a město Jihlava.
K zakousnutí napekly naše členky dobré řezy a buchty. Pro každého účastníka byla připravena klobáska k opečení na ohni u smrku pod chatou.

opékání klobásek

Na turistické chatě v restauraci si mnozí dali oběd a doplnili pitný režim. A že jim pečená žebra moc chutnala! O občerstvení a obědy se postaral pan Vlček se svým týmem. I když bylo na chatě ještě víc akcí, všechno zvládli na jedničku a s úsměvem.

turisté se rozcházejí

konec pochodu - uklízíme

Organizace 9. Hvězdicového pochodu se zhostili pořadatelé manželé M+M Svatošovi, V+J Veselí, J+J Korbelovi a E. Kumštárová.
Počasí na pochod i na cyklistiku bylo celkem přívětivé. Nebylo vedro, jako poslední dny. K radosti všech nepršelo. Ale přes území právě procházela studená fronta se silnějším čerstvým větrem a teploty kolem 14°C trochu potrápily pořadatele, kterým bylo na svém stanovišti docela chladno. Nepomohlo ani sluníčko, snažící se občas prodrat z šedivých mraků. Museli se ohřívat jinak – třeba pohybem a nápoji (horký čaj a káva!).
Celkový počet účastníků byl 120 (113 turistů a příznivců turistiky + 7 pořadatelů).
| Autor: Jirka | Vydáno dne 19. 06. 2017 | 1382 přečtení |
Zdroj: text a foto V.a J. Veselí |