30. Pochod k oslavě Dne Země - Větrný Jeníkov
Stále se opakující slovo covid-19 a rozšiřující se nákaza omezuje letošní akce a komplikuje život všude na světě. Na jaře v dubnu se měl konat ve Větrném Jeníkově tradiční pochod ke Dni Země. Na 30. pochod k oslavě Dne Země pozvali Příznivci přiměřeného pohybu, Městys Větrný Jeníkov, ZŠ Větrný Jeníkov a KČT, odbor Čeřínek Jihlava ze známých důvodů až na sobotu 19. září 2020.

Objednaný autobus z Jihlavy nabral v sobotu ráno na zastávce u Motorpalu 11 turistů KČT, odbor Čeřínek Jihlava a pokračoval do Větrného Jeníkova na městečko. Tam už čekali další účastníci pochodu z Jeníkova i z Jihlavy a Polné, kteří do Jeníkova přijeli svými auty. Celkem se sešlo 42 účastníků, z toho bylo 17 čeřínkovských.

přijeli jsme do V. Jeníkova

J. Palán vítá účastníky

Hned na začátku jeníkovský organizátor Jiří Palán přivítal přítomné a informoval o průběhu a trase pochodu. Překvapení si připravil jeníkovský organizační výbor. Předal panu Palánovi za přípravu a za organizaci pochodu velikou perníkovou medajli a jemu a jeho manželce trička s obrázkem k pochodu. Potom obdrželi drobné dárečky všichni účastníci. Došlo i na přípitek ke zdaru celé akce. Bylo to milé zpestření začátku hezkého letního dne.

předání medaile organizátorovi

trička pro Palánovy

společně před pochodem

Potom všichni společně nastoupili do autobusu, který jel nejprve do Úsobí. Tam vystoupili turisté na kratší 8km trasu. Ostatní autobusem pokračovali do Kochánova na 16km trasu.
Jihlavští šli krátkou trasu. Z Úsobí se skupina vydala polní cestou směrem na Kosovy, tam se napojila na modrou turistickou značku. Cesta vedla převážně do kopce až k zřícenině kaple Andělů Strážných, která byla postavena v roce 1715. Odtud se rozprostíraly krásné výhledy do okolí. V připraveném ohništi si turisté zapálili oheň a opekli si donesené špekáčky.

porada kudy půjdeme

v Úsobí

neznačenou cestou

po modré TZ

k ruině kaple

u Andělů Strážných

příprava ohně

opékání

mrkvánky z Polné

Po odpočinku se pokračovalo polní cestou k silnici na okraj obce Úsobí, odtud k lesu a k nedaleké dálnici. Dunění aut sice neomylně vedlo k dálnici, ale chvíli trvalo, než se našel podchod, aby se dalo projít na druhou stranu dálnice. Prostup pod dálnicí tvoří široká betonová kanalizační roura. Trochu zeširoka se nad tekoucím pramínkem vody dalo docela pohodlně projít.

výhledy od zříceniny

dodržujeme pitný režim

hledáme průchod pod dálnicí

průchod jsme našli

tudy se dostaneme na druhou stranu

na druhé straně dálnice

Dále se šlo lesem. Někteří neodolali a využili tuto chvíli ke sbírání hub. Z lesa vedla cesta do Zbinoh kolem pastvin, kde se pásly krávy. Ze Zbinoh se ze silnice odbočilo na zkratku pro pěší a do Větrného Jeníkova to už byl jen malý kousek.

pastviny u Zbinoh

mezi pastvinami

já jsem Woody, milé krávy...

před V. Jeníkovem

zámek ve V. Jeníkově

Ve V. Jeníkově se skupina rozpadla. Někteří šli do Jihlavy pěšky, jiní navštívili místní restauraci a počkali na odpolední autobus a další odjeli auty.

závěr pochodu

Pochod se vydařil. Jihlavští se díky naplánované trase pochodu dostali do míst, kde většina z nich ještě nikdy nebyla. Všichni si užívali krásné výhledy i příjemně letního počasí.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 22. 09. 2020 | 410 přečtení |
Zdroj: text:V.Veselá, foto:V+J Veselí, E.Horská, M. Duchanová |