Kolem trnavských rybníků ke konikleci - memoriál Jaroslavy Adamové
KČT, odbor Trnava pořádal v neděli 8. dubna 2018 8. ročník nedělní vycházky „Kolem trnavských rybníků ke konikleci“.

Nedělní ráno bylo nepřívětivě deštivé a podle zatažené oblohy to vypadalo, že to tak zůstane snad celý den. Ale pohled na stránky předpovědi počasí toto zdání vyvrátil. Věřili jsme tomu, že do odpoledne, kdy je start vycházky, už bude lépe. Účast našich turistů na této vycházce byla individuální, tak jsme se s Jirkou vypravili do Trnavy autem sami dva. První naše cesta vedla na hřbitov, položit na hrob kytičku Jarušce, zakladatelce této nedělní vycházky.

kytička na hrob Jarušce

Sluníčko, které jsme doslova a do písmene do Trnavy asi přivezli, jen tak nesměle vykukovalo ještě za rozpouštějícími se šedými závoji, ale než jsme se na startu u Adamů přihlásili, vypili si kávu a pochutnali si na koláčku od pořadatelů, tak jsme vyšli do jarně ozářené slunečné krajiny na 6,5 km dlouhou trasu okolo Trnavy.

Červenobílé fáborky nás vedly ze startu kolem rybníků Na Babkách, čističky odpadních vod a dál cestičkou mezi skálami a podle toku Klapovského potoka, kde jsou vidět přehryzané stromy a hráze z nich vystavěné. Mají tady své teritorium bobři.

na trase

na Klapovském potoce žijí bobři

Na cestě kolem potoka jsme si taky všimli vykácených lesů naproti. Jsou tak odhaleny skály, které dříve byly zakryty lesním porostem. Slunce začalo svítit naplno. Na cestě nás došel jeden z pořadatelů. Připojil se k nám a tak jsme se cestou dozvěděli něco o zdejším kraji. Lesní cestou jsme vystoupali prudce vzhůru. Z lesa nás vyvedla modrá TZ a zanedlouho už jsme viděli kopec Kobylinec – přírodní památku, kde se vyskytuje koniklec.

ke Kobylinci

hipoturistika

Na Kobylinci byly krásně rozkvetlé modré květy koniklece. Opatrně jsme našlapovali, abychom tomu skromnému kvítí neublížili. Jen rozverný, dost silný vítr si s kvítky pohrával.

přírodní památka Kobylinec

koniklec

Až jsme se nasytili tou modrou nádherou, pokračovali jsme dál cestou k rybníku Veselý a tady odbočili na fáborkami značenou cestu k protipovodňovému poldru. Opět fáborky nás převedly na druhou stranu poldru a po lesní cestě do Velešůvky a pak do Trnavy. Cíl vycházky byl v restauraci U Toma. Zde jsme se dlouho nezdrželi. Doplnili jsme si tu pitný režim a vydali se k autu.

Veselý rybník

suchý poldr

v cíli U Toma

Ještě jsme se U Adamů rozloučili s pořadateli. Poděkovali jsme jim za dobře připravenou vycházku, která vedla pěknou krajinou. Byla dobře a přehledně značená. I to počasí se jim povedlo. Ráno to vůbec nevypadalo, že by se mohl vyloupnout tak nádherný den.

My jsme byli dva, ale celkem se odpolední vycházky kolem trnavských rybníků ke konikleci zúčastnilo podle pořadatelů asi 120 turistů.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 09. 04. 2018 | 1117 přečtení |
Zdroj: text a foto V.a J. Veselí |