27. ZJTS na Vysočině – Jihlava
Rok 2018 je mimo jiné rokem dvou významných výročí. Je to 100. výročí vzniku republiky a také 130 let KČT. Turisté oslavují tato výročí svými akcemi.

Každý rok se zahajuje na Vysočině jarní turistická sezona pokaždé v jiném oblastním městě.
Letos se konalo slavnostní zahájení v sobotu 17. března 2018 v Jihlavě.
Tomuto datu ale předcházely přípravy. Aby se veřejnosti představila k významnému výročí KČT činnost turistů, uspořádal oblastní výbor KČT, oblast Vysočina v prostorách Magistrátu města Jihlavy výstavu fotografií a dokumentů.
Každý odbor si na výstavu připravil nějaké zajímavé materiály ze své činnosti.
Ve středu 14. 3. 2018 se v odpoledních hodinách výstava začala instalovat, aby se příští den ve čtvrtek mohla konat slavnostní vernisáž výstavy.
V 16 hodin se zaplnilo přízemí radnice. Členka oblastního výboru Mgr. Marie Vincencová přivítala hosty Ing. Jaroslava Šlechtu a senátora Miloše Vystrčila, pozdravila veřejnost a v neposlední řadě turisty, kteří se sjeli téměř ze všech koutů Vysočiny. Na úvod zahájení výstavy představila Mgr. Jitka Korbelová žáka ZŠ Nad Plovárnou Šimona Škrdlu, který svým uměleckým přednesem básně – pohádky Jakuba Škrdly navodil slavnostní, ale i radostnou atmosféru celé akce.

Vernisáž výstavy k 130. výročí KČT

Mgr. M. Vincencová zahájila výstavu

Šimon Škrdla pobavil diváky

Po kulturní vložce promluvili hosté. Potom následoval přípitek k úspěchu nejen výstavy, ale i k dalším turistickým akcím a už nic nebránilo, aby si přítomní prošli a prohlédli výstavu, podebatovali s přáteli a k tomu se ještě občerstvili připravenými dobrotami.

hosté výstavy

přípitek na zdar výstavy a ZJTS

občerstvení k vernisáži

V sobotu 17. března 2018, v den zahájení jarní turistické sezony všichni očekávali jaro. Ale ona přišla zpátky zima. Silně se ochladilo, foukal ledový vítr a co chvíli padal sníh. U radnice, kde byl start pochodu a prohlídek města, se tlačilo mnoho zkřehlých turistů. V prostorách radnice se mohli ohřát horkým čajem, zakoupit si svařák, kávu a koláčky. Country skupina „Kolibříci“ z Humpolce hrála k poslechu. Turisté se registrovali a přihlašovali na komentované prohlídky města, radnice, podzemí a kolektorů. Při odevzdání registračního lístku obdrželi účastnickou tašku, ve které byl kromě propagačních a informačních předmětů vložen pamětní list a placka účastníka. Tato sloužila jako vstupenka do všech objektů ve městě označených logem akce.

country skupina "Kolibříci"

první turisté přicházejí

občerstvení je připraveno

fronta sahá až ven z radnice

prodej upomínkových předmětů

Turisté většinou volili prohlídky pamětihodností a zajímavostí ve městě. Možná z důvodů chladného počasí, které ZJTS trochu znepříjemnilo.
Než se ale všichni vydali za svým vybraným cílem, proběhl na náměstí hlavní akt zahájení. Přítomné turisty přivítal J. Škrdla. Pozval na pódium hosty.
Mgr. Marie Vincencová poděkovala turistům za spolupráci a předala svou předsednickou funkci v oblasti Vysočina Ing. Jaroslavu Šlechtovi. Náměstkyně hejtmana Ing. J. Fischerová pozdravila přítomné a vyřídila pozdrav od hejtmana Kraje Vysočina MUDr. J. Běhounka. Svůj pozdrav přednesl i primátor města Jihlavy PaedDr. Ing. Rudolf Chloupek. Stuhu na klíč přivázala Ing. Jana Fischerová. Mgr. M. Vicencová a Ing. J. Šlechta symbolickým klíčem odemkli turistickou sezonu. Následoval krátký kulturní program připravený pořadateli. Všechny přítomné zahřála svým parkurovým vystoupením skupina čtyř mladíků skupiny Urban Sense. Nad jejich výkony, které předváděli za tak chladného počasí, se přítomným tajil dech.

na Masarykově náměstí

slavnostní zahájení

vázání stuhy na klíč

vystoupení skupiny Urban Sense

dechové kvarteto

Po skončení kulturního programu se vydali turisté na trasy a na prohlídky města a kostelů

prohlídka města s průvodcem

park G. Mahlera

Brána Matky Boží

U Mincovny

prohlídka kostelů

Komentovaná prohlídka kolektorů

před prohlídkou kolektorů

seznámení s bezpečností v kolektorech

v kolektorech

výstup do dalšího patra

Komentovaná prohlídka radnice a podzemí

komentovaná prohlídka radnice

Jihlavské podzemí

Pro ty, kteří měli chuť jít ven na výšlap, byly připraveny tři trasy.
Červená trasa měřila 17 km.
červená trasa

Modrá trasa byla dlouhá 22 km.
modrá trasa

Zelená trasa měla 31 km.
zelená trasa

Čtvrtou trasou byla Hornická naučná stezka. Zájemci měli možnost dopravit se k Hornické naučné stezce zvláštním autobusem dopravního podniku.

Hlavní pořadatelé ZJTS

pořadatelé ZJTS

Akce byla podle ohlasů vydařená. Každý si přišel na své, program byl pestrý a vymyšlen byl dobře.

Fotografie dodali: L. Tomáš, M. Svatoš, J. Daňhel, P. Varhaníková, J. Lavičková , V+J Veselí a J. Veselá

| Autor: Jirka | Vydáno dne 19. 03. 2018 | 1599 přečtení |
Zdroj: text: V. Veselá |