Podzimním Horáckem

Autor: Jirka <jves31(at)seznam.cz>, Téma: Informace, Zdroj: text : M. Svatošová, foto : V. a J. Veselí, F. Dörrer, Vydáno dne: 01. 11. 2010

Na konci října jezdíváme do Třebíče, abychom se zúčastnili pochodu, který vedou tamější turisté pokaždé po jiných trasách a tím nám dávají možnost projít si nejen značené cesty na Třebíčsku, ale vodí nás i cestami podle vlastního značení, a tak postupně důvěrně poznáváme zdejší krajinu na vlastní nohy.

V sobotu 30. října jsme jeli vlakem o půl osmé z Jihlavy v počtu 33, v Třebíči jsme z nádraží došli přes celé město do turistické klubovny U Babáku. Podle propozic, které jsme měli předem k dispozici, jsme byli většinou rozhodnutí pro čtrnáctikilometrovou trasu tak, abychom si během pochodu v klidu užívali nádherného barevného podzimu. Vystáli jsme frontu na zaregistrování, protože zájem o účast na pochodu Podzimním Horáckem byl veliký.

úvodní slovo Mirka

u Babáka na startu

pochod začíná


Letos se konal už 35. ročník a akce byla zařazena mezi deset pochodů IVV v České republice, což v praxi znamená, že jsme se tu potkali s přáteli ze všech koutů Česka a to bylo velice potěšující a povzbudivé . Znovu jsme obdivovali, kolik práce naši třebíčští kolegové udělali v klubovně během roku. Už zde mají dobré podmínky a zázemí pro pořádání turistických akcí – voněl zde čerstvě smažený bramborák, polévka a v rohu se nadýmal soudek piva, který sliboval vydat své zlatavé pochutnání po zdárném dojití do cíle… Každý z nás natěšeně žmoulal v ruce poukázku na opečenou klobásku, což byla pro pochodníky odměna v cíli, kromě diplomu ovšem . Úplně nově namalovaní bílí sněhuláčci (originální značení) klonili své hlavičky tu vpravo, tu vlevo, či je drželi hrdě vzpřímené a tím nás spolehlivě provedli městem až k vyhlídce V Klinkách, pak jsme šli žlutě značenou cestou přes dva brody do Pocoucova a odtud už nebylo daleko k přírodní památce Syenitové skály. Přístup ke strmému svahu, pokrytému romantickými seskupeními balvanů, je poněkud ztížen oplocením soukromého pozemku, který je v blízkosti, ale turisté z Třebíče vybrali tu nejlépe dostupnou trasu tak, abychom se mohli pokochat… Počasí bylo krásně podzimní – to znamená, že sluníčko mělo dost práce, aby se prosadilo v souboji se studeným horáckým větrem a během celého dne se statečně drželo na své pozici – mraky zahnal vítr, takže pro nás turisty vznikly ideální podmínky…

nad Třebíčí

přes potok

brod

někdy to bez pomoci nejde

oblast klidu

Syenitové skályna syenitových skalách

údolí pod syenitovými skálami

hříčka přírody


V Budíkovicích U Lenina jsme se občerstvili, nikoliv však pohledem na tvůrce „beztřídní“ společnosti, ale dršťkovou polévkou a něčím pro zahřátí a pak jsme razdva byli na zelené značce v Dubinách, odkud už byla na dohled Třebíč, klubovna, klobáska.

hospůdka U Lenina

na kontrole

z Budíkovic


mistní značení (sněhulák)

památný strom

Dubiny

v dobré náladě


V cíli jsme se potkali s několika našimi kolegy, kteří se vydali z Jihlavy do Třebíče na kole. Tvrdili, že zima jim nebyla… Proti gustu žádný dišputát.

cyklistka z Jihlavy

rozloučení na Babáku


Na informační ceduli jsme si přečetli sdělení pořadatelů: 35. ročníku pochodu Podzimním Horáckem se zúčastnilo 265 turistů! Spokojených, dodáváme my, pochodníci (i cyklisté) z Jihlavy.